Zmiany w segregacji odpadów od 2025
W nadchodzących latach czekają nas istotne zmiany w sposobie, w jaki postrzegamy odpady tekstylne. Polska, podążając za wytycznymi Unii Europejskiej, wprowadza od 2025 roku obowiązkową segregację tekstyliów. To krok mający na celu ograniczenie ilości odpadów trafiających na wysypiska i zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko. Jakie zmiany czekają nasze domowe kosze na śmieci?
Pod nowe przepisy podpadają nie tylko ubrania, ale również inne elementy wyposażenia domowego, takie jak firany, zasłony, pościel, obrusy, koce, czy narzuty. To oznacza, że większość tekstyliów, które dotąd mogły być traktowane jako zwykłe odpady, teraz będą podlegać selektywnej zbiórce.
Wpływ tekstyliów na środowisko
Tekstylia, szczególnie te wykonane z materiałów syntetycznych jak poliester, są szczególnie szkodliwe dla środowiska. Rozkładają się przez dziesiątki lat, a w trakcie tego procesu uwalniają mikroplastik, który przenika do gleby i wód gruntowych. Zanieczyszczenie to ma ogromny wpływ na ekosystemy, powodując ich degradację.
Dlaczego segregować tekstylia?
Dzięki wprowadzeniu obowiązkowej segregacji tekstyliów, spodziewamy się szeregu korzyści dla środowiska oraz gospodarki. Zmniejszenie ilości odpadów na wysypiskach to tylko jedna z nich. Recykling tekstyliów pozwoli na ograniczenie zużycia surowców naturalnych, takich jak ropa naftowa czy bawełna, a także na redukcję emisji CO2 związanych z produkcją nowych ubrań. Co więcej, stare ubrania, które nadają się jeszcze do użytku, będą mogły być łatwiej przekazywane organizacjom charytatywnym czy sklepom z odzieżą używaną, wspierając tym samym ekonomię obiegu zamkniętego.
Autor: Hubert Drabik