Nowe zasady w Kościele
Od 1 czerwca 2020 roku śluby będą odbywały się na nowych zasadach. To pierwsza tak poważna zmiana w aktach dotyczących zawierania małżeństwa od 30 lat! Nowe zasady mają stanowić reakcję na współczesną obyczajowość. Nie będzie można zatem brać ślubu poza miejscem świętym, sugerując się zachodnimi tradycjami, więc nie pobierzemy się na plaży, w górach, czy nad jeziorem. Kościół podkreślił, że ceremonia może się odbyć wyłącznie w kaplicy lub w kościele. Episkopat ostrzega:
Nie powinno się zezwalać na zawieranie małżeństwa poza miejscem świętym bez
poważnej przyczyny, której nie mogą stanowić racje natury komercyjnej czy wynikające
z ekstrawagancji, próżności lub naśladowania zwyczajów obcych tradycji katolickiej.
Kolejne zmiany mają dotyczyć dokładniejszego wywiadu przed złożeniem przysięgi małżeńskiej. Pytania ma zadawać proboszcz parafii, w której ma być przeprowadzana ceremonia. Sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego poprzez zadawanie sporej ilości pytań, w tym bardzo delikatnych, takich jak: czy mężczyzna jest impotentem, czy któreś z narzeczonych przeszło operację zmiany płci.
Niezwykle ważną powinnością duszpasterza przeprowadzającego egzamin
przedślubny narzeczonych jest wykluczenie istnienia przeszkód i zakazów, a w przypadku
wykrycia okoliczności sprzeciwiających się zawarciu małżeństwa zwrócenie się do właściwej
władzy o zaradzenie im zgodne z przepisami prawa
- czytamy w dekrecie. Dalej wymienia się między innymi:
Niezdolność fizyczna (impotencja). Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby,
które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego (kan. 1084 § 1). W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa (kan. 1084 § 2). Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem. Wypada zaczynać od pytania o zdrowie i chęć posiadania dzieci, ponieważ przy tej okazji można ustalić, czy narzeczeni nie wykluczają potomstwa.
Szczególną ostrożność należy wykazać, gdyby któreś z narzeczonych poddało się zabiegowi tzw. „zmiany płci”. Decyzję o urzędowej zmianie płci w dokumentach kościelnych podejmuje w poszczególnych przypadkach Kongregacja Nauki Wiary po zbadaniu dokumentacji medycznej. W związku z tym w takiej sytuacji nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej. Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego). W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych.
Całe oświadczenie przeczytasz [TUTAJ]
Komentarz Maćka Rocka i Irka Jakubiaka w RMF MAXXX!
Maciej Rock i Irek Jakubiak oczywiście przeczytali wszystkie strony dekretu z Konferencji Episkopatu Polski i postanowili wybrać najciekawsze fragmenty. Zadali bardzo ważne pytanie: "Jak to jest możliwe, że mężczyzna ma sprawdzić, czy jest impotentem przed ślubem?". Zobacz, jak skomentowali zmiany w Kościele katolickim... Było mocno!
Zobacz także:
Autor: Urszula Głowiś