Zoo z wyjątkową historią
Warszawskie zoo kojarzy się przede wszystkim z miłym czasem spędzanym z rodziną. Wycieczki do ogrodu zoologicznego pełnego zwierząt są zawsze idealną atrakcją dla dzieci i dorosłych. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z historii tego miejsca. Ogród Zoologiczny w WArszawie założył w 1929 roku Jan Żabiński. Pełnił funkcję dyrektora placówki - z przerwą w okresie wojny - do 1951 roku. Kiedy Niemcy okupywali Polskę, ogród był miejscem, w którym schronienie znalazło wielu Żydów. Na terenie placówki znajdowała się willa państwa Żabińskich, nazywana "Domem pod Zwariowaną Gwiazdą". Jan oraz jego żona Antonina ukrywali tam m.in. pisarkę Rachelę Auerbach, boksera Samuela Koenigswena z rodziną czy rzeźbiarkę Magdalenę Gross. Za niesamowitą życzliwość oraz narażanie własnych żyć państwo Żabińscy zostali w 1965 roku uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Właśnie te postacie stały się inspiracją do zmiany nazwy ogrodu zoologicznego.
Jubileusz 95-lecia
Rada Miasta Stołecznego Warszawa postanowiła, że od 1 stycznia 2023 roku zoo zmieni nazwę na Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie.
Małżeństwo Żabińskich zapisało się na kartach historii m.st. Warszawy jako architekci i twórcy rozwoju ogrodu, a także jako wybitni bohaterowie, którzy podczas II wojny światowej ratowali osoby pochodzenia żydowskiego z warszawskiego getta oraz żołnierzy Armii Krajowej i udzielali im schronienia na terenie zoo - takie słowa radni umieścili w uzasadnieniu projektu.
Na swoim profilu na Facebooku warszawskie zoo również podzieliło się radosną nowiną i nie kryło entuzjazmu.
Będzie to wspaniale rozpoczęcie jubileuszowego roku, ponieważ 11 marca 2023 r. będziemy obchodzić 95 rocznicę otwarcia ZOO na warszawskiej Pradze - czytamy.
Autor: Iga Chmielewska