Również święto kościelne
Choć mało kto o tym wie, 1 stycznia w Polsce jest nie tylko świętem z okazji rozpoczynającego się nowego roku, ale również z powodu obchodzącej przez Kościół katolicki uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki. W naszym kraju fakt, że 1 stycznia jest dniem wolnym od pracy, unormowany został za sprawą ustawy z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy. Dzięki temu miliony Polaków mogą odpowiednio celebrować tę ważną uroczystość.
Obowiązkowa msza
1 stycznia w kalendarzu liturgicznym funkcjonuje jako święto nakazane. Obchodzona jest bowiem uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki. W ten dzień na wiernych należących do kościoła rzymskokatolickiego spoczywa obowiązek uczestniczenia we mszy świętej, a także powstrzymywania się od wykonywania zajęć utrudniających oddawanie czci Bogu. O nakazie mówią kanony 1247 i 1248 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Dzień wcześniej
Dla niektórych pójście na mszę świętą 1 stycznia może z różnych względów być niemożliwe. Związane to może być z wyjazdem do mieszkającej daleko rodziny, niedogodnymi godzinami odprawianych liturgii czy jeszcze innymi powodami. Wówczas należy pamiętać, że rozwiązaniem na to, by nie popełnić grzechu, jest uczestnictwo w wieczornej mszy świętej sprawowanej dzień wcześniej, czyli 31 grudnia. Mówi o tym Kodeks Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 § 1): "Nakazowi uczestniczenia we mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego". Należy jednak pamiętać, że w związku z odprawianą pasterką, nie w każdym kościele taka liturgia może się odbywać.
Odpust zupełny
Nowy Rok w kościele katolickim jest również okazją do uzyskania odpustu zupełnego, czyli darowanie całej, przewidzianej kary za grzechy już odpuszczone co do winy w sakramencie spowiedzi. By spełnić jego warunki, należy publicznie odmówić hymn "Przyjdź Duchu Święty (Veni Creator)". Odpust ten można uzyskać, spełniając zwykłe warunki, do których zalicza się: brak jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, stan po spowiedzi sakramentalnej i przyjęcie Komunii Świętej oraz odmówienie modlitwy w intencjach papieskich.
Autor: Natalia Piotrowska