Rozliczenia PIT za 2021 rok
Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa udostępniają usługę Twój e-PIT, która umożliwia wirtualny dostęp do rozliczeń rocznych. Dostępne jest także oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego, czyli PIT-OP: „Przez Twój e-PIT można też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego” – czytamy na podatki.gov.pl.
Jak wynika z danych zamieszczonych na oficjalnej stronie, podatnik, uzupełniając zeznanie podatkowe, może uwzględnić w nim „przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych”.
PIT-36, PIT-37, PIT-38 do 2 maja 2022 roku
W systemie Twój e-PIT do 2 maja 2022 r. (30 kwietnia to sobota) można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić formularze:
- PIT-36 – obejmujący dochody z wyłączeniem tych z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolniczej;
- PIT-37 – najpopularniejszy, który dotyczy dochodów z umowy o pracę/zlecenie/dzieło;
- PIT-38 – w którym rozliczamy dochody z przychodów kapitałowych.
Po 2 maja podatnicy będą mieli podgląd swojego zeznania podatkowego, będą mogli pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru tzw. UPO lub złożyć korektę w ramach usługi. Do e-Urzędu Skarbowego, w celu korzystania z usługi Twój e-PIT i in., można zalogować się za pomocą profilu zaufanego, e-dowodu, bankowości elektronicznej, bądź przez aplikację mObywatel.
Zwrot nadpłaty podatku
Ci, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, otrzymają dane dot. mikrorachunku podatkowego, na który należy uregulować płatnosci. "Zwrot nadpłaty podatku potrwa do 45 dni. W przypadku zeznań papierowych termin zwrotu wynosi do trzech miesięcy" - informuje strona podatki.gov.pl.
Źródło: podatki.gov.pl
Autor: Małgorzata Durmaj