PKP PLK: "Nagranie publikujemy ku przestrodze". Traktorzysta ominął opuszczoną rogatkę

O mało nie zderzył się z pędzącym pociągiem! W sieci pojawiło się krótkie wideo. Na nagraniu widać, jak kierowca ciągnika rolniczego omija opuszczoną rogatkę. W ostatnim momencie skręca jednak w prawo i częściowo wjeżdża na trawę.

PKP PLK: "Niebezpieczne zdarzenie na przejeździe kolejowo-drogowym"

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przekazały informacje ws. zdarzenia, do którego doszło na przejeździe kolejowo-drogowym w Kletni (woj. lubelskie). W serwisie YouTube pojawiło się nagranie obrazujące całą sytuację. Podkreśla się, że wideo z monitoringu zostaje opublikowane ku przestrodze.

Niebezpieczne zachowanie użytkowników ruchu może skończyć się tragedią.

Kierujący ciągnikiem rolniczym miał zignorować sygnalizację i ominąć opuszczone rogatki. W ostatnim momencie kierowcy udało się skręcić i uniknąć tym samym zderzenia z nadjeżdżającym pociągiem. W kolejnych sekundach nagrania internauci mogą zobaczyć, jak opuszczony "szlaban" zahacza o tylny błotnik, a następnie opada na przyczepę. Pomocy udzieliła mężczyźnie kobieta, która podniosła rogatkę i poczekała aż ten odjechał.

PKP PLK przypomina, że włączone czerwone światło na sygnalizatorze wskazuje, że nie wolno już przejeżdżać przez tory.

To informacja dla wszystkich użytkowników drogi, że do przejazdu zbliża się pociąg – czytamy.

Film udostępniono na kanale pn. "PKP Polskie Linie Kolejowe S.A."

PKP PLK o podstawowych zasadach bezpieczeństwa

Spółka dodaje, że kierowcy i rowerzyści powinni pamiętać, iż: znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem; na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu; zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

PKP Polskie Linie Kolejowe zaznaczają, że Żółte Naklejki PLK, umieszczone na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów, mogą uratować życie i zapobiec wypadkom.

Znajdują się na nich trzy numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania); numer alarmowy 112numer do służb technicznych PLK. Pierwszy z nich pozwala na precyzyjne określenie położenia przejazdu, drugi – umożliwia kontakt w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, trzeci – pozwala na przekazanie informacji na temat nieprawidłowości i awarii na przejazdach.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii. 

Źródło: PKP PLK

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze