Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Chwalińskiego, dziennikarza radiowego i fotografa, powstały m.in. podczas akcji pomocowej zorganizowanej przez RMF MAXX i RMF FM.
To miała być zupełnie inna wystawa
- przyznaje Krzysztof Chwaliński.
„Chciałem ponownie zaprosić do Gruzji, opowiedzieć o tym niezwykłym kraju, jego przyrodzie i ludziach, ale wielka woda, która przeszła przez Dolny Śląsk i Opolszczyznę - zmieniła te plany.
Nie przypuszczałem, że zniszczenia, które spowodował żywioł, będą tak gigantycznych rozmiarów, że to, co zobaczymy po tym jak woda opadnie, będzie jednym z najbardziej ponurych obrazów, jakie kiedykolwiek widziałem”.
Zdjęcia powstały na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Kadry przedstawiają Stronie Śląskie, Ołdrzychowice, Trzebieszowice, Lądek-Zdrój, Głuchołazy i Żelazno — kilka dni po przejściu fali powodziowej.
Radiowa akcja pomocowa RMF MAXX i RMF FM
Fotografie prezentowane na wystawie powstały podczas radiowej akcji pomocowej, kiedy mieszkańcy z terenów powodziowych otrzymali łopaty i szczoty potrzebne w pierwszej fazie sprzątania oraz w czasie krótkiego wolontariatu dziennikarza na zalanych terenach.
„Zrobiłem w sumie około 70, 80-ciu fotografii. To niewiele jak na mnie, ale więcej nie miałem odwagi. Czułem się nieswojo. Jeżeli była taka możliwość — rozmawiałem o tym co się stało i pytałem o zgodę na fotografowanie. Ludzie, co mnie jednak trochę zaskoczyło, chętnie dzielili się tym, co przeżyli”.
Na wernisażu pojawi się 45 kadrów. Będzie można również posłuchać rozmowy z Natalią Łopusiewicz-Gancarz, mieszkanką Stronia Śląskiego, która koordynowała akcją pomocową.
Wernisaż rozpocznie się o 18:00, wystawa będzie czynna do 8 grudnia.