Paulina Mikuła doświadczyła hejtu
13 listopada Dawid Myśliwiec, twórca kanału "Uwaga! Naukowy Bełkot", opowiedział o trudnościach, z jakimi zmaga się w swojej pracy. Skala problemu hejtu jest ogromna – przeszła od obraźliwych komentarzy aż do życzeń śmierci dla niego i jego rodziny. Niedługo po tym filmie głos zabrał dr Tomasz Rożek, a teraz do dyskusji dołączyła Paulina Mikuła, twórczyni kanału "Mówiąc Inaczej" na YouTube. Ona również zmagała się (i nadal zmaga) z problemem hejtu. W najnowszym filmie opowiedziała o tym, jak przytłaczający i demotywujący może być napływ obraźliwych komentarzy.
"Bałam się wyjść z domu"
Paulina Mikuła jest obecna na polskim YouTube od ponad 10 lat. Tworzy edukacyjne filmy na temat języka polskiego, poprawności i wszystkiego, co dzieje się w sferze naszej codziennej komunikacji. Z hejtem i nienawistnymi komentarzami zmierzyła się już po opublikowaniu pierwszego odcinka. Tak wspomina ten moment dzisiaj:
Pierwszy raz z hejtem ogromnych rozmiarów spotkałam się po opublikowaniu pierwszego odcinka. Ten hejt był tak duży, że zdecydowałam się odpowiedzieć na te nieprzyjemne komentarze. W tym filmie odniosłam się do hejtu i zaczepek, z uśmiechem na twarzy, ale prawda jest taka, że wtedy bałam się wyjść z domu, bo to mnie absolutnie przerosło.
Paulina przyznała, że nie spodziewała się tak dużego zainteresowania jej filmami już od samego początku. Zetknięcie z hejtem sprawiło, że później twórczyni nie czytała komentarzy pod swoimi materiałami. Robił to jej partner, który ukrywał te wypowiedzi, w których znalazły się obraźliwe i nienawistne określenia skierowane w stronę Pauliny. Wkrótce odeszła do tej metody i zrozumiała, że czytanie – również hejtu – jest częścią jej pracy. Latami wdawała się w dyskusję z hejterami, próbując żartować i tłumaczyć drażliwe kwestie. To również przestała już robić.
"Jest coraz gorzej"
Paulina Mikuła publikuje również filmy w tematach, które u niektórych mogą uchodzić za kontrowersyjne. Kiedy na kanał trafiały materiały o języku inkluzywnym czy kulturalnych sposobach mówienia o otyłości, twórczyni znowu zmierzyła się z hejtem:
Wiedziałam, że będzie źle, ale skala nienawiści wywaliła hejtometr. Tym razem komentarze czytałam i na zewnątrz nie było widać, że coś się ze mną dzieje, że coś jest nie tak. Ale ja czułam, że w środku cała drżę, cała chodzę, tak jakby serce miało mi zaraz wyskoczyć z piersi.
Sprawy dalej nie potoczyły się dobrze. Twórczyni przyznała, że miała kłopoty z nagrywaniem materiałów, towarzyszył jej silny lęk. Musiała wdrożyć w swoje życie zmiany – zrobiła sobie przerwę, wyjechała na urlop, a także skorzystała z pomocy psychiatry. Dzięki terapii nauczyła się, jak radzić sobie z takimi sytuacjami, a także troszczyć się o siebie i swoje emocje.
Paulina Mikuła jest kolejną osobą rozpoznawalną w serwisie YouTube, która zabrała głos w sprawie problemu hejtu. Pod swoimi filmami może liczyć na wsparcie fanów, chociaż hejt nadal się zdarza:
Miałam nadzieję, że z czasem będzie lepiej. Że coś się zmieni na lepsze. Ale wydaje mi się, że jest coraz gorzej. I nie mówię tutaj o swoim kanale, bo dzisiaj oglądają mnie osoby, które mnie lubią. Ale od czasu do czasu zdarza się, że mam najazd na kanał ludzi z zewnątrz, którzy starają się udowodnić mi, że odwaliło mi, że jestem kretynką, że szkodzę. Ogólnie mam wrażenie, że dzisiaj komentarze w Internecie są jeszcze gorsze, tego hejtu jest jeszcze więcej, ludzie są okrutni, staje się to zwyczajnie niebezpieczne. Naprawdę boję się, dokąd nas to zaprowadzi.
Przypominamy, że tworzenie solidnych, mądrych i edukacyjnych treści, wymaga od autorów mnóstwa pracy. Komentując takie filmy w sieci pamiętajmy o zasadach kultury, unikajmy obrażania, wulgaryzmów i ogólnie pojętego hejtu. Szanujmy twórców za to, co robią.
Kim jest Paulina Mikuła?
Paulina Mikuła jest absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. W 2013 roku założyła w serwisie YouTube kanał "Mówiąc Inaczej". Zajmuje się na nim popularyzowaniem wiedzy z zakresu języka polskiego, kultury wypowiedzi i ciekawostek z zakresu polszczyzny. Szybko zdobyła popularność i duże zainteresowanie widzów, a wkrótce zaczęto porównywać ją do wybitnych profesorów – Jana Miodka i Jerzego Bralczyka. Mikuła jednak uważała to za "niestosowne".
Jest autorką dwóch książek. Pierwsza, "Mówiąc Inaczej", jest oparta na internetowej działalności Pauliny. Znajdziemy w niej informacje z zakresu poprawności językowej. Druga, wydana w 2020 roku, to "LiteraTOURa", czyli zbiór przemyśleń autorki na temat rozmaitych tekstów literackich.
Fim, w którym Paulina Mikuła mówi o hejcie, możecie zobaczyć tutaj:
Autor: Hubert Drabik