Pierwszy dzień jesieni 2022
1 września 2022 rozpoczęła się meteorologiczna jesień. Na kalendarzową i astronomiczną trzeba było poczekać, jednak nadejdą one tuż tuż – jak się okazuje, nawet tego samego dnia, bo już jutro, 23 września. O ile jesień kalendarzowa zawsze rozpoczyna się tego dnia, o tyle data astronomicznej jest zmienna, ponieważ zależy od położenia Ziemi względem Słońca. Nasza planeta przejdzie przez punkt Wagi 23 września o 3:03 i tym samym rozpocznie się astronomiczna jesień! Zakończy się natomiast 21 grudnia.
Równonoc jesienna 2022
Charakterystycznymi momentami poszczególnych pór roku są przesilenia i równonoce. Po lecie, kiedy to cieszyliśmy się znacznie dłuższym dniem, nadchodzi jesień. Słońce zachodzi dużo wcześniej, a ciekawym punktem kulminacyjnym tego procesu będzie zrównanie długości dnia i nocy, które to będą trwać po 12 godzin. W tym roku jesienna równonoc będzie miała miejsce 25 września.
Jesień 2022. Co zobaczymy na niebie?
Już teraz warto wiedzieć o niektórych zjawiskach astronomicznych, które będzie można zaobserwować w trakcie tegorocznej jesieni:
- Na przełomie września i października, kiedy spojrzymy w niebo wczesnym rankiem, zobaczymy Merkurego,
- Pod koniec jesieni, na wieczornym niebie będzie można dostrzec Wenus,
- W końcówce września będzie można zobaczyć Marsa. Wystarczy spojrzeć w niebo od godziny 21:30,
- 25 października nastąpi częściowe zaćmienie Słońca, które będzie można oglądać z Polski. Warto pamiętać o odpowiedniej ochronie w trakcie patrzenia na gwiazdę!
- 8 listopada nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca, jednak obserwacja z terenów naszego kraju będzie niemożliwa
- Największą szansę na zaobserwowanie roju meteorów będziemy mieć od 4 do 17 grudnia, kiedy to nocne niebo przecinać będą Geminidy
- 9 października, 8 listopada i 8 grudnia będą pełnie Księżyca
- 25 września, 25 października i 23 listopada Księżyc będzie w nowiu
Jesień to dość chłodna pora roku. Sprawdź konieczne, jakie kulinarne przpeisy pomogą ci się rozgrzać!
Autor: Hubert Drabik