Plastikowe torby i butelki. To naukowcy znaleźli... na dnie Rowu Mariańskiego

Śmieci na dnie Rowu Mariańskiego? Niestety badania naukowców sprzed lat potwierdziły, że nawet w najgłębszym miejscu na Ziemi znalazły się odpady. Kamery zarejestrowały plastikowe torby i szklane butelki.

fot. Shutterstock

Rów Mariański

Rów Mariański jest najgłębszym rowem oceanicznym na Ziemi i rozciąga się na długość ponad 2500 kilometrów na Oceanie Spokojnym. Na przestrzeni wieków odbywały się badania mające na celu poznanie tajemnic tego miejsca. W tym celu korzystano ze specjalnych statków bezzałogowych, a w 2012 roku po raz pierwszy zanurzono łódź z ludźmi na pokładzie. Oficjalnie przyjmuje się, że w najgłębszym punkcie Rów Mariański osiąga 10 944 metry pod poziomem morza.

Śmieci na głębokości prawie 11 kilometrów

Mówi się, że oceaniczne głębiny skrywają przed nami jeszcze wiele tajemnic, ponieważ większość z nich pozostaje niezbadana. Naukowcy wciąż pracują i to nie tylko w obrębie Rowu Mariańskiego.

Do najgłębszego miejsca na Ziemi wysłano już wiele sond i łodzi podwodnych. Efekty nie napawają jednak optymizmem – już w 2018 roku Japończycy opublikowali zdjęcia wykonane przez ich statki. Można na nich zobaczyć, że na dnie Rowu Mariańskiego pływają... śmieci. Badacze znaleźli plastikowe torebki, ale też metal i tkaniny.

Naukowcy alarmują – odpady utrudniają stworzeniom morskim funkcjonowanie. Zwierzęta zaplątują się w śmieci, co nierzadko jest dla nich śmiertelne. Uczeni zaznaczają, że plastik do rozpadnięcia się potrzebuje setek tysięcy lat.

Autor: Hubert Drabik

Komentarze
Czytaj jeszcze: