Po spacerze zauważyłeś na swoim ciele kleszcza? Zobacz, jak się go pozbyć!

Kleszcze to małe pasożyty, które potrafią spowodować duże kłopoty ze zdrowiem. Rozpoczął się okres, w którym spotkanie tego pajęczaka jest najbardziej prawdopodobne. Zobacz, jak należy się przed nim chronić i co zrobić, gdy już nas dopadnie.

Jak się chronić?

Kleszcze niosą ze sobą duże zagrożenie, po ukąszeniu tego pasożyta możemy zachorować na boreliozę, czy kleszczowe zapalenie mózgu. Warto więc pomyśleć o odpowiednich środkach bezpieczeństwa przed wybraniem się na pobliską łąkę, czy do lasu.

Przede wszystkim należy unikać długich traw, w których kleszcze czują się wyśmienicie. Wybierając się do lasu, warto założyć długie spodnie i koszulkę z długim rękawem, przydarzą się również buty dokładnie okrywające stopę. Na jasnych ubraniach szybciej dostrzeżemy pasożyta i pozbędziemy się go, zanim zdąży wgryźć się w nasze ciało.

Warto zainwestować także w specjalne środki przeciwko tym pajęczakom. Możliwe jest również przyjęcie szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Pamiętajmy, żeby po każdym spacerze dokładnie się obejrzeć. Ulubionymi miejscami kleszczy na naszym ciele są m.in. pachy, okolice genitaliów i zgięcia kolan.

Jak usunąć kleszcza?

Jeśli nasze środki ostrożności nie pomogły i zauważyliśmy na naszym ciele kleszcza, nie należy zwlekać z jego usunięciem. Jeśli pasożyt wbił się w naszą skórę, to do pozbycia się go niezbędna będzie pęseta chirurgicznej i środki do odkażania rany np. woda utleniona, lub spirytus. Nie powinniśmy wyciągać go gołymi rękoma.

Jeśli kleszcz rozpoczął żerowanie - jest mocno wczepiony w skórę - należy go złapać przy samej skórze i zdecydowanym, lekko łukowatym ruchem wyciągnąć. Do tego celu najlepiej posłuży nam pinceta stomatologiczna lub jedno z podobnych narzędzi do kupienia w aptece - mówiła Marta Supergan-Marwicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w rozmowie z portalem onet.pl

Autor: Konrad Lubaszewski

Komentarze
Czytaj jeszcze: