Podlejesz ogródek lub umyjesz auto? Będzie Ci groził wysoki mandat

Polskę nawiedza susza hydrologiczna. W związku z tym kilkanaście gmin nakazało już mieszkańcom oszczędzanie wody. W niektórych z nich za nadmierne zużycie będzie groził wysoki mandat.

W gminach brakuje wody? Samorządy reagują

Kilkanaście gmin w Polsce mierzy się od kilku lat ze sporym problemem, jakim jest susza hydrologiczna, wywołująca utrudnienia w dostępie do bieżącej wody. Największe kłopoty mogą mieć mieszkańcy wyższych pięter w blokach, do których woda może po prostu nie dopływać z powodu niskiego ciśnienia. Z uwagi na panującą suszę hydrologiczną, która od jakiegoś czasu cyklicznie nawiedza nasz kraj, kilku samorządowców podjęło już daleko idące kroki. Sprawę nagłośnił blog "Świat Wody".

Gminy apelują i wprowadzają zakazy

Część polskich samorządów wystosowała już apele do swoich mieszkańców. Gmina Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie) poprosiła o racjonalne wykorzystanie wody. W ślad za nią poszły władze gminy Góra Kalwaria (woj. mazowieckie), które także opublikowały podobny apel. Część samorządowców zdecydowała się jednak na wprowadzenie zakazu podlewania ogródków i upraw. Taka restrykcja obowiązuje m.in. w gminie Józefów nad Wisłą (woj. lubelskie). Jeszcze surowsze ograniczenia wprowadzono w Nowej Słupi (woj. świętokrzyskie), pod groźbą wyciągnięcia konsekwencji.

Wprowadza się ZAKAZ PODLEWANIA wodą z sieci wodociągowej trawników, sadów, ogródków, mycia samochodów oraz napełniania basenów, oczek wodnych na terenie Miasta i Gminy Nowa Słupia do odwołania [...]. Osoby nieprzestrzegające wyżej wymienionego ZAKAZU będą pociągane do odpowiedzialności karno-administracyjnej w trybie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia

– czytamy w komunikacie gminy Nowa Słupia.

Za złamanie zakazu grozi wysoki mandat

Jak czytamy na portalu infor.pl, gminy mają prawo zakazać nadmiernego zużywania wody w czasie suszy hydrologicznej. W sytuacji wprowadzenia takich ograniczeń woda pochodząca z wodociągów może być wykorzystywana wyłącznie do najważniejszych potrzeb, takich jak mycie się, przygotowywanie posiłków czy spłukanie toalety. Gminy mają prawo wprowadzić zakaz używania wody do:

Co więcej, osoby łamiące przepisy mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności, gdyż jest to uznawane za naruszenia przepisów porządkowych. Kwestię karania za tego typu przewinienie reguluje Kodeks wykroczeń:

Kto wykracza przeciwko wydanym z upoważnienia ustawy przepisom porządkowym o zachowaniu się w miejscach publicznych, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany

– czytamy w artykule 54.

Największą karę finansową może otrzymać osoba, która bezprawnie podłączy się do hydrantu, np. po to, by podlać trawnik. Za to przewinienie grozi aż 5 000 zł grzywny.

Susza hydrologiczna – czym jest?

Susza hydrologiczna jest narastającym problemem w Polsce. Występuje, gdy przez dłuższy czas nie padał deszcz, a temperatury powietrza rosną. Do rozwoju suszy przyczynia się także wyższe niż zazwyczaj zużywanie wody, związane np. z podlewaniem ogródków i napełnianiem oczek wodnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki przewiduje, że w tym roku zwiększy się ilość stacji z niskim przepływem. Niewykluczone jest, że kolejne polskie gminy zdecydują się na wprowadzenie ograniczeń w używaniu wody.

Maj 2022 przypomina maj 2020, kiedy początek wiosny był już bardzo suchy. W tym roku, od połowy maja, zaczynamy obserwować gwałtowny wzrost stacji z niskim przepływem, poniżej średniego niskiego przepływu z wielolecia, a to oznacza suszę hydrologiczną już w maju

– czytamy w komunikacie IMGW.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: