"1670" podbił serca wielu Polaków. O czym opowiada?
"1670" to serial, który zabiera widzów w podróż do drugiej połowy XVII wieku, ukazując codzienne życie polskiej szlachty. Centralną postacią jest Jan, grany przez Bartłomieja Topę, współwłaściciel wsi Adamczycha. Jako typowy reprezentant sarmackiej szlachty Jan pragnie zapisać się w historii. Jednak jego aspiracje do sławy stają w konflikcie ze słomianym zapałem, brakiem umiejętności zarządzania folwarkiem i egoistycznym podejściem do pełnionej przez siebie roli społecznej. Serial wyróżnia się swoim humorystycznym tonem z celowym przerysowaniem cech charakterystycznych dla sarmackiej szlachty, oferując widzom unikalne połączenie czarnego humoru i licznych odniesień do współczesności.
15 cytatów z serialu "1670", które podbiły internet
Serial przepełniony jest licznymi gagami sytuacyjnymi, ukazującymi absurdalność mentalności XVII-wiecznej szlachty. Większość kwestii wypowiadanych przez bohaterów serialu budzi wesołość. Poniżej zebraliśmy cytaty, które najczęściej przywoływane są przez internautów i stały się inspiracją do tworzenia memów.
"Brałem udział we wszystkich bitwach i scenariusz zawsze był taki sam: bitwa otwarcia, bitwa o wszystko i bitwa o honor"
"Bądź portretowany w ubraniach do pracy, którą chciałbyś mieć, a nie, którą masz"
"Mnie też nikt nic nie dał za darmo. Wszystko musiałem sam odziedziczyć"
"Bóg, honor, ojczyzna. Trzy najczęstsze przyczyny śmierci szlachty"
"Sejmik. Święto demokracji, wszyscy głosują... Poza chłopstwem. Oni nie mogą. Często powtarzam moim chłopom — nie głosujesz, nie masz prawa narzekać"
"Memento mori. To mój ulubiony cytat motywacyjny"
"Hop, hop, hop"
"Wiem, jak wygrać tę dysputę. Pójdziemy do lasu, nazbieramy pęk suchych rózg i całą noc będziemy się chłostać, aby udobruchać stworzyciela. Świetnie. Zapiszmy ten pomysł, żeby nam nie wyleciał i myślmy dalej"
"Polowanie to zapraszanie zwierząt do wspólnej aktywności fizycznej"
"Mówi się wziąć, nie wziąść!"
"Wykorzystał mój sześcioletni moment słabości"
"Jesteś swój chłop... Tak się tylko mówi. Oczywiście jesteś mój chłop!"
"Człowiek dochodzi do czegoś ciężką pracą swoich chłopów, to zabrać mu! Taka mentalność"
"My nikogo nie dyskryminujemy, chłopi i chłopki po równo praw nie mają"
"Moja żona - Zofia. Nie nazwałbym jej duszą towarzystwa, bardziej duszą zmarłego, która nęka po śmierci"
Autor: Magdalena Łoboda