Ptaki na balkonie. Jak się ich pozbyć?

Ptaki odwiedzające nasze balkony i tarasy mogą być naprawdę uciążliwe. Nie tylko atakują zasadzone rośliny, ale też zostawiają odchody, których sprzątanie nie jest niczym przyjemnym. W jaki sposób zniechęcić je do przebywania na naszym terenie? Sprawdź!

Dlaczego ptaki przesiadują na naszych balkonach i tarasach?

Przyczyn może być wiele. Często nasze dobre intencje przynoszą negatywne efekty w przyszłości. Chociażby wywieszanie karmników na balkonie lub tuż obok ptaki zapamiętają, że w tym miejscu znajduje się pożywienie. Wrócą latem, a jeśli na miejscu zastaną owocowe krzewy, na pewno nie umkną one ich uwadze.

Odstraszanie ptaków. Drapieżniki

Ptaki boją się drapieżników. Wszystko, co jest od nich większe i im zagraża, jest przez nie omijane szerokim łukiem. Warto zakupić plastikowe figury drapieżnych ptaków lub gadów (chociażby węży). Na to rozwiązanie podatne są szczególnie gołębie i polecamy ten sposób przede wszystkim osobom mieszkającym w blokach, którym częste wizyty gołębi spędzają sen z powiek.

Odstraszanie ptaków. Zabezpieczanie poręczy

Ptaki nie będą odwiedzać twojego balkonu, jeśli nie będą miały gdzie przysiąść. Spróbuj zabezpieczyć poręcze. W jaki sposób?  Można użyć siatki, którą rozciąga się od poręczy. Nad samą barierką można zawiesić cienką żyłkę, co uniemożliwi ptakom siadanie.

Odstraszanie ptaków. Światło i dźwięk

Najprostsze rozwiązania często mogą okazać się najskuteczniejsze. Na balkonie wystarczy zamontować kilka płyt CD pod odpowiednim kątem, aby światło zniechęciło ptaki do odwiedzania twojego balkonu. Warto również nabić na pręty lub patyki puszki po napojach, które będą szeleścić na wietrze. To odstraszy ptaki!

Odstraszanie ptaków. Specjalistyczne urządzenia

Można wybrać dwa rodzaje elektronicznych odstraszaczy: klasyczne i ultradźwiękowe. Klasyczne są tańsze, imitują dźwięk drapieżnych ptaków, dodatkowo błyskają światłem. Sam dźwięk może jednak być uciążliwy na dłuższą metę dla samych domowników, stąd też z pomocą przychodzą droższe odstraszacze ultradźwiękowe. Człowiek nie odbiera dźwięków na takich częstotliwościach, a ptaki omijają jego teren z daleka. Wadą takiego rozwiązania jest dosyć wysoka cena sprzętu – trzeba za niego zapłacić ponad 200 zł.

Wszystkie powyższe metody są dla ptaków bezpieczne i nie wyrządzają im krzywdy.

Autor: Hubert Drabik

Komentarze