Pyszne i zdrowe. Sprawdź, dlaczego warto jeść borówki

Borówki, ze względu na swoją wielkość, mogą być całkiem niepozorne. W rzeczywistości jednak mają w sobie ogromne pokłady witamin i wartości odżywczych! Zobacz, czemu warto je jeść.

Fot. Shutterstock

Dlaczego warto jeść borówki?

Spożywanie borówek niesie za sobą szereg zalet. Te małe fioletowe owoce znane są z wysokiej zawartości antyoksydantów, a szczególnie antocjanów, dzięki czemu pomagają neutralizować wolne rodniki w organizmie, chroniąc komórki przed uszkodzeniami. Regularne spożywanie może także pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi. Pozytywnie wpłynie też na naczynia krwionośne i zmniejszy ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Borówki, tak jak inne owoce, poprawiają też działanie układu odpornościowego – to ze względu na obecność witaminy C. Inne witaminy wspierają dodatkowo ochronę siatkówki, co z kolei zmniejsza szanse na rozwój zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej.

Czy borówki są zdrowe na jelita?

Borówki zawierają duże ilości błonnika, dlatego świetnie wspomagają układ trawienny i pomagają w utrzymaniu zdrowej mikroflory jelitowej. Przeciwdziałają też powstawaniu nieprzyjemnych zaparć. Borówki śmiało mogą przyjmować też osoby, które są w trakcie odchudzania, a to ze względu na niską zawartość kalorii i jednocześnie zapewnianie uczucia sytości. Owoce te są też polecane cukrzykom – mają niski indeks glikemiczny, więc powodują wolniejszy wzrost poziomu cukru we krwi.

Z czym jeść borówki?

Te przepyszne owoce można dodawać do wielu potraw, wzbogacając je nie tylko smakiem, ale i wartościami odżywczymi. Doskonale komponują się z jogurtem naturalnym lub greckim, tworząc zdrowe i pożywne śniadanie lub przekąskę. Mogą być również składnikiem koktajli, smoothie oraz smoothie bowl, gdzie ich słodycz świetnie łączy się z innymi owocami, takimi jak banany, truskawki czy mango. Borówki są idealnym dodatkiem do płatków owsianych, musli oraz granoli. Osoby, które lubią piec, mogą zrobić z nimi muffiny, babeczki, ciasta czy tarty. Borówki można także dodać do naleśników, gofrów i placków, tworząc pyszne i zdrowe śniadanie. Są one również znakomitym składnikiem sosów i dżemów, które można wykorzystać do kanapek czy deserów. 

Autor: Klaudia Dzięgiel

Komentarze