Robisz to po świętach? Jeśli tak, ucierpi twój domowy budżet

W okresie Świąt Wielkanocnych stoły uginają się od najróżniejszych potraw i smakołyków. Przygotowujemy zbyt wiele dań, które często nie są zjadane. Ciemną stroną polskiej gościnności bywa marnowanie jedzenia, a tym samym także pieniędzy. Dlatego sporządziliśmy krótki poradnik, w jaki sposób ograniczyć ilość wyrzucanych produktów. A także instrukcje, co należy zrobić z żywnością, która została po świętach.

Jak z głową zaplanować zakupy?

Na przyszłość pamiętaj, że troska o niemarnowanie jedzenia powinna wziąć swój początek już na etapie planowania świątecznego menu. Zanim wybierzesz się na zakupy, dokładnie przeanalizuj, ile osób zamierzasz ugościć oraz jakie potrawy chcesz przygotować. Oszacuj, jak wiele porcji musisz przyrządzić. Warto też zrobić kilka skromniejszych przekąsek idealnych do degustacji. Przemyślana lista zakupów, to mniejsze wydatki, ale przede wszystkim zredukowana ilość wyrzucanego jedzenia po świętach.

Prawidłowe przechowywanie żywności

Kluczem do niemarnowania jedzenia jest jego właściwe przechowywanie. W lodówce trzymaj produkty na odpowiednich półkach. Pamiętaj o stosowaniu zasady „pierwsze kupione – pierwsze spożyte”. Już w trakcie przygotowywania potraw nie zapominaj o, chociażby włożeniu sałatki jarzynowej do lodówki. Również wykorzystuj mrożenie. Możesz zamrozić słodkie wypieki, mięsa i warzywa.

Co zrobić z jedzeniem po świętach?

Wyrzucając jedzenie, marnujemy: pieniądze, wodę i energię. Wszystko to jest niezbędne do produkcji żywności oraz jej transportu. Zapobiegaj wyrzucaniu jedzenia! Możesz gotować z resztek lub podzielić się żywnością z innymi. Wystarczy, że podejdziesz do wybranej jadłodzielni, w której twoje produkty zostaną przekazane osobom głodnym. Inną opcją jest podarowanie części posiłków gościom, którzy spędzili z tobą święta.

Czytaj też:

Autor: Zuzanna Bartus

Komentarze
Czytaj jeszcze: