Ebeko – aktywny wulkan
Ebeko znajduje się na Wyspach Kurylskich w Rosji i jest jednym z najbardziej aktywnych stożków w tym regionie. Mimo że mieszkańcy wiedzą o częstych erupcjach wulkanu Ebeko – w końcu było ich aż 11 na przestrzeni lat 1793-1991! Ostatni najbardziej spektakularny wybuch Ebeko miał miejsce w 1859 roku. Wulkan pokazał też swoją potęgę w lipcu tego roku, o czym pisaliśmy poniżej. W artykule można zobaczyć nagranie z tamtej erupcji:
Dostępne są również zdjęcia tego wulkanu, można je zobaczyć poniżej:
Kolejna erupcja Ebeko
Wulkan Ebeko nie ucichł! 24 sierpnia miała miejsce kolejna jego erupcja, którą udało się uwiecznić na nagraniu. Krater został spowity przez chmurę dymu, a także rozległ się głośny huk. Wideo zdobywa w sieci popularność, gromadząc osoby fascynujące się zjawiskami wulkanicznymi. Jednocześnie taki pokaz jest naprawdę przerażający!
Co ciekawe, erupcja wulkanu Ebeko nie jest jedyną, która w ostatnim czasie przykuła uwagę ludzi z całego świata. Tutaj pisaliśmy o ostatniej erupcji wulkanu na Islandii:
W sieci dostępne jest również nagranie z drona, który sfilmował wydobywającą się z wulkanu magmę z niezwykłej perspektywy! To trzeba zobaczyć:
Wulkan – podstawowe informacje
Wulkan to miejsce, z którego wydobywa się magma, gazy wulkaniczne i materiał piroklastyczny. Wulkany dzieli się na trzy kategorie:
- Czynne – co jakiś czas obserwujemy ich aktywność (np. Etna)
- Drzemiące – kiedyś obserwowaliśmy ich aktywność, ale nie obserwuje się jej od dłuższego czasu (np. Manua Kea)
- Wygasłe – ich aktywność nie została zaobserwowana (np. Puy de Pariou)
Wulkany dzieli się też na inne kategorie, chociażby biorąc pod uwagę miejsce, z którego wydobywa się magma. Oszacowano, że w przeciągu 10 tysięcy lat na Ziemi miało miejsce około 7900 erupcji! Do największych w historii erupcji wulkanicznych zaliczamy: Wezuwiusza (79 r.), Etnę (1946 r.), Górę św. Heleny (1980 r.) i Eyjafjallajökull (2010 r.).
Autor: Hubert Drabik