Deklaracja PIT-36 a forma opodatkowania
Wybór rocznej deklaracji podatkowej jest dokonywany na podstawie źródła osiąganych przychodów i formy ich opodatkowania. Formularz PIT-36 jest skierowany do podatników, którzy w danym roku podatkowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej.
Formularz ten powinien być wybrany również przez podatników, którzy prowadzili specjalne działy produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, a także osoby, które uzyskały przychody z najmu dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze opodatkowanych na ogólnych zasadach.
PIT-36 jest również dla osób, które uzyskały przychody ze źródeł krajowych, od których płatnik nie przekazuje informacji o wysokości dochodów oraz źródeł przychodów położonych za granicą bez pośrednictwa polskich płatników. Osoby, które uzyskały dochody na przykład z umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych nie powinny wybierać tej deklaracji. Termin rozliczenia PIT-36 za 2021 to 2 maja 2022.
PIT-36 a łączenie przychodów
Osoby, które uzyskują przychody poza przychodami opodatkowanymi według skali podatkowej 17 i 32% powinny składać dwie różne deklaracje. PIT-36 z tytułu działalności gospodarczej i na przykład PIT-28 z tytułu najmu rozliczanego ryczałtem.
PIT-36 a łączne rozliczenie podatkowe małżonków
PIT-36 to formularz zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie jak i łącznie z dochodami małżonka lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Nie należy wspólnie składać deklaracji, gdy do dochodu jednego z małżonków zastosowanie ma podatek liniowy, tonażowy lub ryczałt ewidencjonowany. PIT-36 nie może być składany łącznie jeżeli małżonkowie w ciągu całego roku, za który składa się zeznanie, nie pozostawali w związku małżeńskim lub nie istniała między nimi wspólność majątkowa.
PIT-36 a osoby samotnie wychowujące dziecko
Osoby samotnie wychowujące dziecko, jeżeli spełniają warunki do rozliczenia za pomocą PIT-36 mogą złożyć go jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Takie rozliczenie możliwe jest gdy wychowuje się dziecko małoletnie, lub do ukończenia 25 roku życia, które nadal się uczy, a także bez względu na jego wiek, jeżeli otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną. Osoby, które zobowiązane są do doliczenia do swoich dochodów przychodów od małoletnich dzieci, nawet jeżeli standardowo musiałyby wybrać PIT-37, wówczas muszą rozliczyć się przez deklaracje PIT-36.
Autor: Hubert Wiączkowski