Sinice. Zamknięte kąpieliska w Olsztynie
Upalna i bezdeszczowa pogoda sprawia, że sinice rozwijają się w wodzie. Tym razem do ich zakwitu doszło w jeziorze Ukiel w Olsztynie. Z tego powodu wywieszono czerwoną flagę na plażach przy Kąpielisku nr 1 i 2 oraz przy Wodnym Placu Zabaw w CRS Ukiel. Mieszkańcy miasta nadal mogą skorzystać z plaży działającej nad Skandą.
Badanie wykonane przez inspektorów potwierdziło wcześniejsze przypuszczenia. Do odwołania nad Ukielem będzie obowiązywać zakaz wchodzenia do wody. Następny test przydatności wody do kąpieli odbędzie się 26 lipca
– przekazano w komunikacie.
Przypomnijmy, że w dalszym ciągu zamknięte są kąpieliska nad Zalewem Szczecińskim: w Trzebieży i w Stepnicy. Tam również potwierdzono namnażanie się sinic.
Sinice. Dlaczego się pojawiają?
Zakwit sinic jest zjawiskiem naturalnym. Dochodzi do niego, gdy temperatura jest wysoka, wieje słaby wiatr i nie występują opady. Charakterystyczną oznaką namnażania się tych bakterii jest zmiana barwy wody na zieloną oraz piana na brzegu. Kontakt z wodą, w której mogą być sinice, jest niebezpieczny dla zdrowia. Do najczęstszych objawów kąpieli w zanieczyszczonej wodzie należą: wysypka na skórze, swędzenie, łzawienie z oczu, wymioty, biegunka oraz bóle mięśniowo-stawowe. W przypadku dostrzeżenia takich znaków po wyjściu z wody należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Sinice. Mapa zamkniętych kąpielisk
Planujesz wakacje nad wodą? Sprawdź, czy kąpielisko, na które zamierzasz się wybrać, nie zostało zamknięte! Główny Inspektorat Sanitarny udostępnił specjalną mapę, na której można znaleźć informacje o nieczynnych akwenach. Punkty zaznaczone zieloną pinezką oznaczają, że plaża jest otwarta. Czerwone sygnalizują natomiast, że przy kąpielisku powiewa czerwona flaga. Dlatego warto sprawdzić tę stronę przed wyjazdem, aby na miejscu nie spotkała nas niemiła niespodzianka. Dodajmy, że sinice nie są jedyną przyczyną, przez którą sanepid może wprowadzić zakaz kąpieli. Całkiem niedawno kąpielisko w Pucku zamknięto z powodu wycieku ścieków do Zatoki Puckiej.
Autor: Hubert Wiączkowski