"Korzystasz ze sprzętów pływających?"
Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie opublikowała w mediach społecznościowych wpis, w którym apeluje o rozwagę oraz odpowiedzialność podczas wakacyjnego wypoczynku nad wodą.
Korzystasz ze sprzętów pływających? Rób to odpowiedzialnie, zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa! A jeżeli nie masz uprawnień wymaganych do korzystania z jednostek pływających, to nie stawaj za ich sterami – czytamy.
Funkcjonariusze wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w miejscowości Nowe Guty nad jeziorem Śniardwy na Mazurach. Podaje się, że skuter wodny wpadł na plażę pełną turystów.
Jego 24-letni sternik wcześniej z niego wypadł. Został zatrzymany – podaje KMWP w Olsztynie.
Anna Szypczyńska z policji w Piszu: Kierowca skutera był trzeźwy
Aneta Łuczkowska oraz Nicole Markiewicz z RMF FM podają, że: „Wstępne informacje wskazywały, że jedna osoba może być poszkodowana, ale po przebadaniu przez służby medyczne okazało się, że nic jej nie jest”.
Czytaj więcej na RMF24.pl
Jak zadbać o bezpieczny wypoczynek na wakacjach?
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaznacza, że aby uchronić się przed wysokimi temperaturami powietrza należy: ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu, pić duże ilości wody niegazowanej, unikać wysiłku fizycznego, a w miarę możliwości pozostać w domu, zaopatrzyć się w nakrycie głowy, stosować kremy z filtrem UV, nie pozostawiać dzieci i zwierząt w samochodach, zamykać i zasłaniać okna w ciągu dnia, nosić lekką i przewiewną odzież.
W sytuacji, w której zauważymy objawy przegrzania organizmu, należy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Do tych zalicza się: przyspieszony oddech, podwyższoną temperaturę, nudności, zawroty głowy, dreszcze.
GIS: "Picie wody pozwala lepiej znosić upały"
Jeśli opiekujesz się dzieckiem, osobą starszą lub chorą, regularnie przypominaj jej o nawadnianiu – dodaje GIS.
Woda nie powinna być jednak zimna, a utrzymana w temperaturze pokojowej. Letnia nada się także w przypadku oparzeń słonecznych. „Kolejnym mitem jest, jak mówił ratownik, przekonanie, że należy zanurzyć się w bardzo zimnej wodzie” – podaje PAP.
Ratownik medyczny, Tomasz Kubiak, tłumaczy w rozmowie w Polską Agencją Prasową, że podczas wypoczynku nad wodą powinniśmy uważać na zbyt gwałtowne schładzanie organizmu. Podkreśla się, że po długim czasie spędzonym na słońcu i przed wejściem do wody należy skorzystać z dostępnych pryszniców lub ostrożnie zwilżyć ciało – w tym przede wszystkim klatkę piersiową.
Nasze serce nie lubi nagłych zmian temperatury. Jeśli ciało rozgrzane jest do wysokiej temperatury, a wskakuje się do chłodnej, może dojść do zatrzymania akcji serca, a stąd prosta droga do tragedii – tłumaczy.
Główny Inspektorat Sanitarny przygotował infografiki, na których ostrzega przed: udarem słonecznym, udarem cieplnym czy wyczerpaniem cieplnym.
Źródło: rmf24.pl / PAP / GIS / RCB
Autor: Małgorzata Durmaj