Skwalan – co to?
Skwalan to substancja, która jest węglowodorem nasyconym, powstała na skutek wysycenia wiązań chemicznych skwalenu, co zapewnia trwałość i odporność na działanie czynników zewnętrznych. Pozyskuje się ją głównie z oliwy z oliwek lub oleju ryżowego. Popularna jest także forma skwalanu otrzymana z trzciny cukrowej.
Uznawany jest za substancję, która jest bezpieczna, hipoalergiczna, nietoksyczna i odpowiednia nawet dla wrażliwej skóry.
Skwalan – właściwości
Często skwalan porównywany jest do kwasu hialuronowego. Ma szereg właściwości, które sprawią, że nasza skóra będzie miękka i elastyczna.
- Nawilża – współtworzy ochronną warstwę lipidową skóry. Nawilża, zatrzymuje wilgoć i ogranicza utratę wody.
- Nie zatyka porów – zaletą stosowania skwalanu na twarz jest fakt, że nie zatyka on porów. Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze uczucia lepkości czy tłustej warstwy.
- Opóźnia efekt starzenia – regularne używanie skwalanu działa antyoksydacyjnie.
- Wyrównuje koloryt skóry.
- Łagodzi i koi stany zapalne oraz zmniejsza ilość niedoskonałości, a także redukuje blizny po trądziku. Szybko wnika w głąb skóry, dzięki czemu zmiękcza ją i wygładza.
Jak stosować?
Skwalan można stosować zarówno w kosmetykach, jako dodatkowy składnik, jak i samodzielnie, aplikując bezpośrednio na twarz jako serum. Jest odpowiedni dla każdego typu skóry, choć szczególnie polecany dla tych przesuszonych czy podrażnionych. Będzie też świetny jako baza pod makijaż. Dzięki temu, że jest uniwersalny, sprawdzi się u wielu osób.
Źródło:
DOZ
Autor: Natalia Zoń