Ślimaki w ogrodzie. Skąd się biorą?
Odpowiedź na pytanie, skąd biorą się ślimaki w naszych ogrodach, jest bardzo prosta. Są to organizmy wielożerne, które potrafią zjeść zarówno rośliny, jak i zwierzęta, czy czasem też inne ślimaki. Odmian ślimaków jest naprawdę wiele, ale najgorsze dla upraw są te nagie, bez skorupki. Pomrowiki plamiste, śliniki wielkie, luzytańskie, czy rude mogą okazać się prawdziwą zmorą dla działkowców. Ze względu na brak skorupy, szukają schronienia przed słońcem wśród roślin. Szczególnie polubiły truskawki, kapusty, buraki, a nawet kwiaty takie jak lilie, nasturcje i astry. Ślimakom nie przeszkadzają również martwe rośliny, zatem mogą być obecne również w kompostownikach.
Proste sposoby na walkę ze ślimakami
Jeśli niekoniecznie zależy nam na brutalnym pozbyciu się mięczaków z ogrodu, to możemy spróbować domowych sposobów. Są bezpieczne nie tylko dla ślimaków, ale też dla roślin. Co ważne te rzeczy zazwyczaj znajdziemy we własnym domu! Zdecydowanie warto wypróbować te naturalne metody przed wkroczeniem chemii.
Najlepszym sposobem prewencja
Gdy jeszcze nie mamy sporego problemu ze ślimakami w ogrodzie, warto zapobiec ich ekspansji wśród grządek. Najlepszą metodą będzie utrudnienie im poruszania się. W tym celu można między grządkami wysypać igliwie, rozłożyć skorupki z jajek, czy wysypać popiół. Ślimaki nie będą chciały przebywać w takim miejscu, ponieważ może dojść u nich do występowania podrażnień i ran. Należy jednak pamiętać, że po każdym mocniejszym deszczu trzeba będzie wymienić taką barierę przeciw ślimakom.
Naturalna eksmisja ślimaków z ogrodu
Najprostszym sposobem może okazać się po prostu skrupulatnie zbieranie ślimaków z posesji i przenoszenie ich w miejsce oddalone minimum o 20 m. Jak zwabić w jedno miejsce wszystkie mięczaki z ogródka? Jest na to kilka sposobów, o których znajdziesz informację poniżej. Przed tym należałoby jednak przekopać grządki, ponieważ ślimaki mogły zostawić tam swoje jaja. Jeśli będą miały kontakt ze słońcem, uschną z braku wilgoci.
Wabik na ślimaki
Zwabienie ślimaków w jedno miejsce nie powinno okazać się problemem. Jak już wcześniej zostało wspomniane - są wielożerne, przez co łatwo będzie znaleźć odpowiedni wabik. Jak go zrobić? Należy znaleźć na przykład starą deskę, pod którą wykopiemy mały dołek na przynętę w postaci: liści sałaty, marchewki, czy ziemniaków. Innym sposobem jest umieszczenie w ziemi słoika z piwem, z którego będzie trudno wydostać się mięczakom.
Warto pamiętać, że ślimaki są aktywne w nocy, zatem rezultatów należy oczekiwać rankiem.
Preparaty na ślimaki
Środki syntetyczne powinny być ostatecznością. Istnieją też naturalne preparaty, zwalczające mięczaki. Są to bezzapachowe żele, które odstraszają ślimaki. Gdy żadna z powyższych metod nie działa, pozostaje opcja użycia syntetycznych środków, która spowodują śmierć mięczaków. Istnieją specjalne preparaty kontaktowe oraz żołądkowe. Te pierwsze powodują odwodnienie organizmu ślimaka, a żołądkowe doprowadzą do śmierci mięczaka zaraz po zjedzeniu. Przy czym zawsze należy pamiętać o dokładnym przeczytaniu instrukcji i dostosować się do zaleceń producenta preparatu.
Zobacz także:
Autor: Urszula Głowiś