Ślub humanistyczny – co to jest?
Scenariusz ślubu kościelnego zna zdecydowana większość z nas – ceremonia odbywa się w kościele, przewodniczy jej kapłan, a żeby do niej przystąpić, trzeba spełnić sporo religijnych wymogów. Część par rezygnuje z takiej drogi i np. wybiera wyłącznie ślub cywilny w urzędzie. Jak się okazuje, nie są to jedyne opcje możliwe do wyboru dla osób decydujących się żyć w małżeństwie. Rosnącą popularność wciąż zdobywa inny rodzaj ceremonii, który rządzi się własnymi zasadami. Mowa o ślubie humanistycznym.
Ślub humanistyczny – zasady
Ślub humanistyczny to ceremonia symboliczna, której przewodniczy celebrant. Scenariusz takiej uroczystości jest dokładnie przygotowywany przez parę młodą, która ma wpływ na przebieg całego wydarzenia. Duża swoboda sprawia, że cała idea ma na celu szerzyć akceptację i tolerancję. Zaletą takiego ślubu jest silna indywidualność przeżycia zawarcia małżeństwa przez parę.
Na ślub humanistyczny decydują się najczęściej pary jednopłciowe, które w Polsce wciąż nie mają możliwości prawnego zawarcia związku partnerskiego. Heteroseksualni również chętnie wybierają ten rodzaj ceremonii – na taki krok zdecydowali się chociażby Lara Gessler i Piotr Szeląg, Anna Renusz i Mateusz Leśniak czy Leon van Nipsen i Damian Antczak. Ostatnio głośno było o ślubie Marty Warchoł i Iwony Widomskiej – panie również wybrały ślub humanistyczny. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
Ślub humanistyczny nie ma żadnej mocy prawnej. Ma on wyłącznie wymiar symboliczny i nie wiążą się z nim żadne prawne przywileje.
Autor: Hubert Drabik