Artykuł sponsorowany

Sposoby na gęste i długie rzęsy: odżywki, olejki i serum

Trendy w makijażu nieustannie się zmieniają, ale piękne, długie i ciemne rzęsy to od zawsze nieodłączny element każdego looku. Nawet, gdy maskara jest jedynym elementem naszego make-upu, podkreślone rzęsy nadają spojrzeniu głębi i tajemniczości. Niestety rzadko zdarza się, żeby były one naturalnie długie i gęste – zazwyczaj trzeba im w tym nieco dopomóc. Co i jak stosować na rzęsy? Czym je wzmacniać?

Domowe sposoby na długie rzęsy – od czego zacząć?

Trudno w to uwierzyć, ale na jednej górnej powiece mamy średnio aż ok. 100-150 rzęs, podczas gdy na dolnej – około 80. Mimo tego nie zawsze jesteśmy zadowolone z ich wyglądu – marzy nam się, by było ich jeszcze więcej, a także by były dłuższe i gęstsze. Nic dziwnego – jak świat światem gęsty wachlarz rzęs dodawał spojrzeniu uroku i tajemniczości. Ale to nie jest bynajmniej jedyna funkcja rzęs. Przede wszystkim mają one ochraniać oko przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi (np. wiatrem) oraz zanieczyszczeniami, które mogłyby się do niego dostać.

Na co dzień zazwyczaj stosujemy tusze do rzęs. To bardzo skuteczny, choć nieco czasochłonny sposób na piękne rzęsy. Wśród tuszów do rzęs z Hebe znajdziemy wiele produktów różniących się między sobą właściwościami – tusze pogrubiające, wydłużające, zagęszczające czy wreszcie podkręcające rzęsy. Chcąc zaoszczędzić trochę czasu, możemy też wypróbować hennę, która je przyciemnia, a przez to optycznie wydłuża, gdyż często mają one jaśniejsze końce.

Istnieją również sposoby na to, by nasze własne rzęsy stały się bardziej efektowne. Na wielu blogach o urodzie znajdziemy wskazówki odnośnie tego, jakimi specyfikami możemy wesprzeć rzęsy w ich wzroście. Warto jednak zacząć od tego, żeby ich przede wszystkim nie przeciążać. Mocny make-up niezmyty na noc albo noszony codziennie przez wiele godzin bardzo je osłabia, podobnie jak regularne przedłużanie rzęs albo intensywne przecieranie oczu. Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna – tusz i inne kosmetyki użyte do makijażu zatykają pory, dlatego dokładne oczyszczenie skóry przed snem to absolutna podstawa. Ważne jest też to, w jaki sposób to robimy – energiczne pocieranie okolicy oka wacikiem może wprawdzie przyspieszyć usuwanie resztek make-upu, ale jednocześnie osłabić rzęsy, doprowadzając do mikrouszkodzeń albo po prostu wypadnięcia niektórych z nich.

Rzęsy będą też łamliwe i osłabione, gdy nasz organizm będzie w kiepskiej kondycji. Niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta, brak witamin – to wszystko może doprowadzić do tego, że nie tylko nasza skóra, włosy czy paznokcie będą gorzej wyglądać, ale również i rzęsy mogą być słabe, przerzedzone, cienkie. Co jeść? Sprawdzą się te produkty, które powinny być podstawą zbilansowanej diety, m.in. warzywa i owoce oraz produkty zawierające kwasy tłuszczowe omega-3. Dodatkowo można pić napary z pokrzywy i skrzypu – wzmacniają one włosy, ale również i rzęsy.

Można wypróbować również delikatne masaże powieki – taki masaż, jak każdy inny, pobudza ukrwienie skóry. Jeśli przyczyną osłabienia bądź wypadania rzęs jest niedostateczne ukrwienie ich cebulek, to takie pobudzenie skóry opuszkami palców powinno pomóc.

 

Długie i gęste rzęsy a domowe odżywki

Przejdźmy do odżywiania rzęs – czym to robić? Jeśli nie zależy nam na spektakularnych ani szybkich efektach, można wypróbować typowo domowe sposoby. Na rzęsy można nakładać na przykład:

Specyfiki możemy nakładać na rzęsy palcami, a jeśli jest to trudne (np. w przypadku dość płynnego olejku), to można użyć również patyczka kosmetycznego lub oczyszczonej z tuszu starej szczoteczki do malowania rzęs. Ważne, by olejować lub odżywiać rzęsy na całej ich długości.

Można też własnoręcznie sporządzać proste odżywki wieloskładnikowe. Rzęsy możemy odżywiać np. mieszanką oliwy z oliwek i oleju rycynowego (w równych proporcjach). Innym pomysłem może być połączenie masła kosmetycznego z olejem (np. lnianym) i lanoliną.

 

Jakie kosmetyki stosować na gęste i długie rzęsy?

Domowe odżywki i olejki to metody, które najlepiej stosować wspomagająco. Jeśli jednak zależy nam na pewnym i olśniewającym efekcie, to samo nakładanie olejków czy wazeliny nie wystarczy. Trzeba wytoczyć ciężkie działa i sięgnąć po drogeryjne kosmetyki stworzone specjalne po to, by wydłużać i zagęszczać rzęsy. Jakie to produkty?

Wynalezienie pierwszej odżywki do rzęs było całkowitym przypadkiem – zaobserwowano, że taki efekt wywołuje stosowanie leku na… jaskrę. Rzęsy były po nim nie tylko dłuższe, ale też gęstsze i grubsze. Okazało się, że jedna z substancji zawartych w leku wydłuża fazę wzrostu włosa, a do tego stymuluję produkcję melaniny, czyli barwnika (stąd przyciemnienie rzęs). Obecne odżywki do rzęs ewoluowały pod względem składu, tak by były jednocześnie skutecznie i bezpieczne w użytkowaniu. Szukając idealnego kosmetyku, w pierwszej kolejności warto przejrzeć ofertę odżywek do rzęs z Hebe. Do wyboru mamy sporo produktów, dlatego warto najpierw poznać ich działanie, zanim wybierzemy ten, który najbardziej nam odpowiada.

Najczęstsza forma kosmetyku to serum do rzęs. Nazwa „serum” oznacza, że jest to kosmetyk zawierający substancję czynną w skoncentrowanej formie. Dzięki temu działa szybciej od pozostałych produktów. Zazwyczaj serum jest też przeznaczone do osiągnięcia konkretnego efektu.

Zazwyczaj odżywki i sera do rzęs to produkty z cienkim pędzelkiem lub spiralką, którą nakładamy produkt na linię rzęs (również na skórę, a nie tylko na same rzęsy). W przypadku preparatów zawierających prostaglandyny na efekty zazwyczaj nie trzeba czekać długo – mogą być widoczne nawet już po kilku dniach, a pełny efekt zazwyczaj osiąga się po ok. trzech tygodniach lub miesiącu. Niektóre produkty można również stosować do brwi, gdy chcemy je zagęścić i sprawić, by były bardziej wyraziste. Jak często stosować serum do rzęs? Przede wszystkim – zgodnie z zaleceniami producenta. Najczęściej nakłada się je codziennie przez miesiąc, a następnie nieco rzadziej, np. dwa razy w tygodniu, dla podtrzymania efektu. Warto wybrać produkt, który oprócz substancji przyspieszających wzrost rzęs, będzie zawierać również dobroczynne substancje odżywiające włoski, takie jak witaminy czy wyciągi z niektórych roślin.

Te tańsze odżywki do rzęs zazwyczaj mają działanie podobne do olejowania – nie wpływają silnie na wzrost włosa czy jego barwę, lecz po prostu go wzmacniają. Mogą one zawierać np. kwas hialuronowy, peptydy, keratynę, ale też oleje czy witaminy. Niektóre odżywki mogą też pełnić więcej funkcji – na przykład być równocześnie bazą pod tusz do rzęs stosowany do codziennego makijażu. Na rynku dostępne są też tusze do rzęs z odżywką – dobry pomysł dla osób mało systematycznych albo bardzo zabieganych, które mogłyby nie pamiętać o regularnym nakładaniu odżywki lub serum. Dzięki takiemu rozwiązaniu pielęgnacja rzęs może odbywać się trochę mimochodem – przy okazji wykonywania codziennego makijażu.

Autor: Monika Turek

Komentarze