Czym jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry, znane również jako egzema, jest stanem zapalnym skóry, który ma podłoże genetyczne i immunologiczne. W przeciwieństwie do innych rodzajów zapaleń skóry, atopowe zapalenie ma tendencję do występowania w rodzinach i często współwystępuje z innymi alergicznymi stanami, takimi jak astma czy katar sienny.
Przyczyny atopowego zapalenia skóry
Główną przyczyną atopowego zapalenia skóry jest genetyczna predyspozycja do nadreaktywności skóry na różne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Do czynników wyzwalających zaostrzenie choroby należą alergeny (np. pyłki, roztocza), czynniki środowiskowe (suche powietrze, zimno), a także stres emocjonalny i niektóre pokarmy.
Objawy atopowego zapalenia skóry
Objawy atopowego zapalenia skóry obejmują przewlekły świąd, suchą, łuszczącą się skórę, zaczerwienienia oraz zmiany skórne, które mogą przybierać formę grudek, pęcherzyków lub złuszczających się placków. Typowe lokalizacje zmian to zgięcia łokciowe i kolanowe, szyja, twarz i ręce. U dzieci często obserwuje się zmiany na twarzy, w tym na policzkach.
Leczenie atopowego zapalenia skóry
Leczenie atopowego zapalenia skóry skupia się na łagodzeniu objawów i zapobieganiu zaostrzeniom. Stosuje się emolienty do nawilżania skóry, a w przypadku zaostrzeń - leki przeciwzapalne, takie jak kortykosteroidy miejscowe czy inhibitory kalcineuryny. Ważne jest także unikanie czynników wyzwalających i odpowiednia higiena skóry. W cięższych przypadkach stosuje się terapie systemowe, w tym nowoczesne leki biologiczne.
Źródła:
- Atopowe zapalenie skóry - objawy, przyczyny, leczenie
- Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) - Poradnik Pacjenta
- Atopowe zapalenie skóry
Autor: Magdalena Łoboda