fot.Pixabay
Stany Zjednoczone
Świętowanie przez Amerykanów Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych jest szeroko komentowane niemal na całym świecie. Wspomniana uroczystość przypada na czwartego lipca i jest pamiątką podpisania Deklaracji niepodległości Stanów Zjednoczonych – wydarzenie to miało miejsce właśnie czwartego lipca 1776 roku podczas Kongresu Kontynentalnego. W tym dniu Amerykanie stawiają głównie na spotkania rodzinne, chociaż nie brak również oficjalnych części obchodów, przemówień i koncertów. Nie może także zabraknąć wieczornego pokazu fajerwerków.
Szwajcaria
W miesiącach letnich – a dokładnie 1 sierpnia – świętuje także Szwajcaria. Taka decyzja zapadła już w roku 1891 w 600. rocznicę założenia Konfederacji Szwajcarskiej. Od tej pory jest to jeden z najważniejszych dni dla Szwajcarów i czasem wolnym od pracy dla wszystkich kantonów. Co roku Prezydent Konfederacji lub członek Rady Federalnej wygłasza przemowę na łące Rütli (Rütliwiese), nad Jeziorem Czterech Kantonów, z którą mieszkańcy tego państwa łączą jego początki. Nie brak również przemówień i obowiązkowego pokazu fajerwerków.
Francja
14 lipca świętuje Francja; data ta jest nieprzypadkowa, ponieważ upamiętnia wybuch Wielkiej Rewolucji Francuskiej 14 lipca 1789 roku. Co ciekawe, obchody Święta Narodowego Francji rozpoczynają się już dzień wcześniej, a ich kulminacja ma miejsce właśnie 14 lipca na Polach Elizejskich; wówczas mieszkańcy mogą zachwycić się paradami wojskowymi, które z zapartym tchem obserwują również urzędnicy francuscy i zagraniczni goście.
Meksyk
Meksyk swoje święto narodowe obchodzi 16 września, a jest to forma upamiętnienia wybuchu wojny o niepodległość: walka z Hiszpanią trwała aż 10 lat! Co ciekawe, najważniejsze obchody mają miejsce już wieczorem dnia poprzedzającego, kiedy to prezydent Meksyku pojawia się na słynnym balkonie Palacio Nacional i wówczas ogłasza oficjalne rozpoczęcie obchodów. Od tej pory najczęściej słyszanym pozdrowieniem na wielu ulicach jest fraza: „Viva Mexico!”.
Australia
Początkiem roku świętuje Australia: 26 stycznia w całym państwie obchodzony jest tzw. Dzień Australii, a odbywa się na pamiątkę założenia przez kapitana Arthura Phillipa (późniejszego Gubernatora Australii) pierwszej stałej osady w Australii. Co roku święto to jest dniem wolnym od pracy, a na ulicach odbywają się parady i liczne spotkania z mieszkańcami. Wybierany jest również Australijczyk Roku – tytuł ten otrzymuje osoba, której działania przyczyniły się do rozwoju Australii.
Autor: Sabina Obajtek