"Szansa na sukces. Eurowizja 2020". Zmiany w regulaminie eliminacji. TVP wydaje oświadczenie ws. zwycięstwa Alicji Szemplińskiej

Ostatni odcinek eurowizyjnej "Szansy na sukces" wzbudził spore kontrowersje i odbił się w sieci szerokim echem. Niektórzy internauci zaczęli oskarżać stację o to, jakoby program miał być ustawiony. TVP odniosła się do tych zarzutów i wystosowała oświadczenie w sprawie wyników konkursu. Zmieniono także jego regulamin...

„Szansa na sukces. Eurowizja 2020”. Kontrowersyjne wyniki półfinału

W ostatnią niedzielę na antenie TVP2 pokazano drugi półfinałowy odcinek programu „Szansa na sukces. Eurowizja 2020”, mającego wyłonić wykonawcę, który będzie reprezentował nasz kraj podczas konkursu w Rotterdamie. Na scenie wystąpiło siedmioro wykonawców, których oceniało jury w składzie: Gromee, Cleo, Michał Szpak. To oni wybrali zwycięzcę odcinka. Decyzją jurorów do wielkiego finału awansowała Alicja Szemplińska, która wcześniej wykonywała utwór „To nie ja” Edyty Górniak.

To wzbudziło spore kontrowersje, albowiem zdaniem niektórych Szemplińska nie poradziła sobie z piosenką. Według komentujących w odcinku znacznie lepiej wypadły Weronika Curyło i Paulina Czapla, które zostały jedynie wyróżnione przez jurorów. Wiele osób twierdzi, że to właśnie któraś z nich powinna znaleźć się w finale zamiast Alicji Szemplińskiej. Widzowie podkreślają również, że ich zdaniem dobór piosenek był dla uczestników krzywdzący. Poziom utworów był bardzo zróżnicowany. Zwyciężczyni odcinka wykonywała piosenkę po polsku, natomiast wyróżnione Paulina Czapla i Weronika Curyło musiały radzić sobie z utworami kolejno w językach portugalskim i niemieckim.

„Szansa na sukces. Eurowizja 2020”. Oświadczenie Telewizji Polskiej

W związku z licznymi kontrowersjami, jakie wywołały wyniki drugiego odcinka programu „Szansa na sukces. Eurowizja 2020”, Telewizja Polska zdecydowała się wystosować oświadczenie do mediów. Zaprzeczono w nim, jakoby utwory prezentowane w programie były wcześniej z góry przypisane do danego uczestnika.

„Wybór utworów przydzielanych uczestnikom następuje w drodze losowania: ta zasada (…) obowiązuje w trakcie odcinków eliminacyjnych do Eurowizji 2020. Piosenki w ostatnim odcinku miały przekrojowo pokazywać repertuar eurowizyjny na przestrzeni lat i spełniły to zadanie. Uczestnicy wcześniej znali wszystkie te utwory, ich formę i oryginalne tonacje. Dzięki temu mogli się przygotować do ich wykonania i temu też zawdzięczamy wysoki poziom programu, który przyciągnął rzesze fanów” – napisano w oświadczeniu wysłanym do Eski.

„Szansa na sukces. Eurowizja 2020”. Zmiany w regulaminie eliminacji

Ponadto na kilka dni przed emisją trzeciego odcinka eurowizyjnej „Szansy na sukces” Telewizja Polska opublikowała nowy regulamin konkursu, który ma na celu wyłonienie reprezentanta Polski na tegoroczną Eurowizję. Nowa wersja zawiera kilka drobnych, ale jednocześnie w niektórych przypadkach dość znaczących zmian.

Po pierwsze, z regulaminu usunięto zapis, że wszyscy kandydaci muszą być „osobami posiadającymi obywatelstwo polskie lub zamieszkujące w Polsce”. Jak wylicza portal eurowizja.org, teraz regulamin zawiera również wzmiankę, że uczestnik zgłaszający się do konkursu może przesłać do produkcji nie tylko „wykonanie piosenki, którą zgłaszający chciałby zaprezentować Komisji jako kandydat na Eurowizję 2020”, ale też „inny utwór słowno-muzyczny”. Co istotne, dalej dodano informację, że o wynikach poszczególnych odcinków decyduje jury, a ich decyzje są nieodwołalne.

Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu – brzmi jeden z podpunktów regulaminu.

Interesująca jest także kwestia przyznawania tzw. „Złotego Biletu”. Taki zapis nadal pojawia się w regulaminie w prawie niezmienionej formie – „Producent zastrzega sobie możliwość przyznania tzw. „Złotego Biletu”, czyli prawa uczestnictwa w Odcinku Specjalnym – Finał”. W nowej wersji kilka punktów dalej znalazł się jednak dopisek, którego wcześniej nie było. TVP zastrzegła, że „czwartym uczestnikiem [finału] może być uczestnik, który otrzymał tzw. „Złoty Bilet”, w przypadku jego przyznania przez Producenta”.

Co więcej, dalej pojawia się ciekawy zapis dotyczący osób wyróżnionych. Według nowych zasad, oni również – podobnie jak finaliści – są zobowiązani do zawarcia umowy z impresariatem TVP „określającej jego udział w konkursie „Szansa na sukces. Eurowizja 2020” oraz późniejsze artystyczne wykonania aż do ewentualnego Finału Eurowizji 2020 w Rotterdamie”. Jak zauważa portal eurowizja.org, ten zapis można interpretować jako możliwość przyznania „Złotego Biletu” jednemu z wyróżnionych uczestników.

Inne zmiany dotyczą piosenek, które uczestnicy zaprezentują w ostatnim odcinku. Wcześniej jedną z piosenek, którą finaliści mieli wykonać, miał być „utwór z repertuaru gwiazdy odcinka, ale nie ten sam, którym uczestnik wygrał odcinek Audycji”. Po zmianie ma być to „utwór wybrany przez producenta z repertuaru Eurowizji”. Ponadto z regulaminu zniknęła informacja o tym, że za występ w eliminacjach „uczestnikom nie przysługuje żadne wynagrodzenie”.

Autor: Maria Staroń

Komentarze
Czytaj jeszcze: