Zamknij i zasłoń okna
Otwarcie okna przy wysokich temperaturach nie tylko nie pomoże w schłodzeniu pomieszczenia, ale wręcz zaszkodzi. Należy pamiętać, że wówczas do środka dostanie się gorące powietrze z zewnątrz. Kiedy mamy do czynienia z pełnym słońcem, znacznie lepiej jest zamknąć wszystkie okna i dodatkowo zasunąć zasłony, które będą odbijać promienie, tym samym zabezpieczając mieszkanie przed nagrzewaniem się. Otworzyć je można w porach, kiedy temperatura nie jest zbyt wysoka – czyli wczesnym rankiem, a także późnym wieczorem.
Wykorzystaj kostki lodu
Wiatrak jest bardzo pomocny w czasie upałów – wprawienie powietrza w ruch przynosi znaczną ulgę. Istnieje jednak sposób na wykorzystanie tego sprzętu i wzmocnienie pożądanego efektu – wystarczy, że ustawisz przed wiatrakiem miskę z kostkami lodu. To jeszcze bardziej odczuwalnie obniży temperaturę w pokoju.
Unikaj źródeł ciepła
Kiedy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, lepiej zrezygnować z domowych emiterów ciepła. Tak jak nie wyobrażasz sobie podkręcenia kaloryfera w upał, tak pomyśl nad tymi sprzętami w domu, które mają podobny efekt – piekarnik, palnik, patelnia, żelazko... to wszystko wydziela ciepło, które rozchodzi się po mieszkaniu. Spróbuj ograniczyć korzystanie z tych rzeczy w upał. Możesz chociażby podjąć kuchenne próby przygotowania posiłku na zimno – nie wymaga on uruchamiania wszystkich generujących ciepło sprzętów, a dodatkowo zapewni pyszne jedzenie, które przyniesie ochłodę. Przykład? Sałatki, smoothie i wszelkie chłodniki.
Wykorzystaj mokry ręcznik
Ten sposób pomoże ci zwiększyć w mieszkaniu wilgotność powietrza, które w czasie upałów często jest suche – to z kolei negatywnie wpływa chociażby na oddychanie. Aby temu zaradzić, wystarczy zmoczyć ręczniki wodą i je rozwiesić, najlepiej przy oknach. To znacznie poprawi jakość powietrza w czasie upałów i nie tylko – trik przydatny jest też w zimie, kiedy często korzystamy z kaloryferów.
Autor: Hubert Drabik