Te błędy językowe są popełniane najczęściej. Podpowiadamy, które formy są poprawne

Coroczne raporty wskazują, że w Internecie wciąż pojawia się mnóstwo błędów językowych. Wiemy, które występują najczęściej. Podpowiadamy, które formy są poprawne i jak unikać pomyłek.

Najpopularniejsze błędy językowe

Corocznie serwis Nadwyraz.com sporządza raport, w którym pokazuje, jakie błędy językowe są popełnianie przez Polaków w Internecie. Następnie wyróżniają, jakie rodzaju są to potknięcia – czy dotyczą ortografii, odmiany wyrazów, czy też użycia słowa w niewłaściwym znaczeniu. Dane sprzed lat pozwalają zobaczyć, z którymi słowami mamy największy problem.

Naprawdę i na pewno

Okazuje się, że istnieje kilka wyrazów, których ortografia sprawia nam kłopot. Takim słowem jest "naprawdę". Często można spotkać je napisane oddzielnie, o tak: "na prawdę". Ten wariant jest oczywiście błędny, a poprawną formę da się zapamiętać dzięki skojarzeniu z innym kłopotliwym wyrażeniem: "Na pewno":

Prawda łączy, a pewność dzieli.

Dzięki temu zapamiętacie, że "naprawdę" piszemy łącznie, a "na pewno" oddzielnie.

W ogóle

"Wogóle", "wogule", "w ogule", a czasami nawet "wogle". To wyrażenie, którym posługujemy się często i w różnych sytuacjach. Poprawna forma jest tylko jedna – w ogóle. To wyrażenie przyimkowe, czyli takie, które łączy przyimek z rzeczownikiem. Żeby zapamiętać bezbłędną pisownię wystarczy przywołać inną tego typu konstrukcję. Wyrażeniem przyimkowym jest też "przed czasem". A przecież nie zapiszemy tego jako "przedczasem".

Wziąć

Forma "wziąść" jest piętnowana już w szkole, jednak wciąż można bardzo często spotkać ją w sieci. Autokorekta niektórych urządzeń mobilnych notuje ją nawet jako poprawną! W 2022 roku na prawie 235 tysięcy przeanalizowanych językowych błędów, aż 41% z nich stanowiło użycie "wziąść". Ci, którzy mają problem z zapamiętaniem poprawnej wersji, mogą przyjrzeć się tej formułce ze skojarzeniem:

Nie mówimy "wziąść", bo nie można "braść".

Okres czasu

To wyrażenie to pleonazm, czyli "masło maślane". To taki sam błąd jak "spadać w dół" (nie można spadać inaczej niż w dół), "cofać się do tyłu" (nie można cofać się do przodu) czy "kopnąć nogą" (niczym innym nie można kopnąć). Słowo "okres" samo w sobie oznacza jakąś część czasu. Możemy więc mówić przez pewien czas, przez pewien okres, na ten czas, na ten okres, ale na pewno nie na ten okres czasu, przez okres czasu.

Z rzędu

No właśnie, "z rzędu" czy "pod rząd"? Te formy również sprawiają internautom kłopot. Poprawna wersja również jest jedna. Na zasadzie skojarzeń można zapamiętać, że "pod rząd można iść strajkować". Jeśli robimy coś kilka razy, to wtedy robimy to "z rzędu".

Autor: Hubert Drabik

Komentarze