Leki przeciwpadaczkowe
Osoby chorujące na padaczkę borykają się z możliwością doznania ataku. Żeby poradzić sobie z tym schorzeniem, konieczne jest przyjmowanie odpowiednich leków. Ten rodzaj medykamentów spowalnia pracę organizmu, co oprócz senności i osłabienia może również skutkować zwiększeniem masy ciała, ponieważ spowolniony zostaje również metabolizm.
Leki przeciwcukrzycowe
Cukrzyca to choroba, przy której konieczne jest pilnowanie diety i monitorowanie poziomu cukru. W przypadku cukrzycy typu drugiego, leki zwiększają poziom insuliny, co może skutkować zwiększeniem masy ciała. Warto zapytać lekarza o nowoczesne leki, które nie mają tego efektu ubocznego.
Leki przeciwdepresyjne
Depresja to bardzo poważna choroba, która powinna być leczona odpowiednimi lekami. Leki te niestety powodują wzmożenie apetytu i wzrost masy ciała. Efekt jest szczególnie widoczny po długim przyjmowaniu antydepresantów.
Kortykosteroidy
Kortykosteroidy to duża grupa leków – stosują je osoby z chorobami skóry, płuc, a także cierpiący na różnego rodzaju alergie. Dłuższe przyjmowanie kortykosteroidów może skutkować przybieraniem na wadze, ponieważ ich funkcją jest m.in. przebudowa tkanki tłuszczowej.
Niezmiernie ważne jest, aby na własną rękę nie odstawiać leków przepisanych przez lekarza. Można zainteresować się tym, jak zredukować przyrost masy, jednak zrezygnowanie z przyjmowania leków może być katastrofalne w skutkach.
Autor: Hubert Drabik