"1670" bije rekordy popularności na Netflixie. O czym opowiada serial?
Serial "1670" to humorystyczna satyra, która przenosi widzów do drugiej połowy XVII wieku, prezentując życie polskiej szlachty. Główną postacią jest Jan (w tej roli Bartłomiej Topa), współwłaściciel wsi Adamczycha. Jako typowy przedstawiciel sarmackiej szlachty, Jan ma ambicje zostać zapamiętanym przez przyszłe pokolenia. Mimo to jego marzenia o sławie nieustannie kolidują z codziennymi obowiązkami ziemianina: dążeniem do wydania córki za mąż za zamożnego mężczyznę, udziałem w sejmikach oraz rozstrzyganiem sporów między chłopami pańszczyźnianymi. Serial wyróżnia się humorystycznym podejściem, a jego twórcy celowo przerysowują cechy charakterystyczne dla sarmackiej szlachty, oferując widzom mieszankę czarnego humoru i nawiązań do współczesności.
Topa w wywiadzie z RMF24 zdradził, dlaczego na początku odrzucił główną rolę
Nasza dziennikarka, Katarzyna Sobiechowska-Szuchta, zapytała aktora, jaka była jego reakcja, kiedy twórcy filmu zgłosili się do niego z propozycją zagrania głównej roli w serialu "1670":
Powiedziałem "nie". Pomyślałem sobie, że nie ma takich ludzi, na takim poziomie dowcipu, absurdu, którzy mogliby zrealizować ten serial w Polsce. I odrzuciłem ten projekt na kilka tygodni. Potem zadzwonił do mnie Iwo, który jest producentem kreatywnym tego projektu. Mówi: "Bartek, proszę Cię, to jest pisane pod Ciebie, to jest pisane dla Ciebie, będziesz zadowolony. Proszę Cię, przeczytaj, spotkaj się z Maćkiem Buchwaldem, porozmawiajcie." No i tak to się stało.
Bartłomiej Topa wyjawił, co przekonało go do zagrania Jana z Adamczychy
Aktor zapytany o to, co dokładnie zachęciło go do zmiany decyzji, powiedział:
Autorem tekstu jest Kuba Rużyłło, który razem z innymi podjął się tego tematu. I to, co ich boli, to co ich śmieszy, ta ich percepcja rzeczywistości dzisiaj, została przełożona na język kina, język filmu i umieszczona w czasach, o których mamy pojęcie i równocześnie nie mamy pojęcia, bo to jest 17 wiek. To zderzenie z tym kostiumem, z lokacją, z porą roku było dla mnie elementem takiego poziomu dowcipu, że powiedziałem tak. To jest projekt dla mnie.
Całego wywiadu możecie posłuchać tutaj: https://www.rmf24.pl/kultura/news-czuje-ze-polacy-sa-bardzo-dowcipnym-narodem-bartlomiej-topa-,nId,7207056#crp_state=1
Autor: Magdalena Łoboda