Uważaj, bo możesz stracić zwrot podatku. Nie daj się naciąć!

Wielu Polaków z niecierpliwością oczekuje na zwrot nadpłaconego podatku. Niestety, to także czas, kiedy aktywność cyberprzestępców osiąga szczyt. CERT Polska bije na alarm i ostrzega przed nową kampanią fałszywych e-maili, mających na celu wyłudzenie danych osobowych i finansowych.

zdjęcie ilustracyjne, fot. Marek BAZAK/East News

CERT Polska ostrzega przed oszustami, którzy wykorzystując temat zwrotu podatku, próbują wyłudzić od nas cenne dane. Ofiary zachęcane są w wiadomościach e-mail do "zweryfikowania danych online" lub odwiedzenia fikcyjnego "biura administracji podatkowej". Jak podkreślają eksperci, celem oszustów jest pozyskanie danych kart płatniczych niczego nieświadomych użytkowników.

Trwa kampania mailowa, w której żeby otrzymać pieniądze musicie odwiedzić najbliższe "biuro administracji podatkowej" albo... zweryfikować dane online z pomocą oszustów, którzy chcą poznać dane waszej karty płatniczej!

– alarmuje CERT Polska na X.

Instytucje nigdy nie poproszą cię o wrażliwe dane!

W obliczu rosnącej liczby tego typu ataków eksperci podkreślają znaczenie podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci. Kluczowe jest dokładne sprawdzanie adresów stron internetowych, na które zostajemy przekierowani, szczególnie poprzez linki w e-mailach czy SMS-ach. Specjaliści przypominają również, że instytucje finansowe nigdy nie proszą o udostępnianie wrażliwych danych logowania przez niezabezpieczone kanały.

Jak chronić się przed oszustami?

Zachowanie czujności oraz regularne aktualizowanie oprogramowania, korzystanie z silnych haseł i dwuetapowe uwierzytelnianie to podstawowe kroki, które mogą znacznie utrudnić życie cyberprzestępcom.

W obliczu rosnącej fali cyberataków zachowanie czujności i stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci jest kluczowe

– przestrzegają eksperci

Cyberprzestępczość jest zjawiskiem globalnym, a oszuści nieustannie poszukują nowych metod, aby wykorzystać naszą niewiedzę lub nieuwagę. Dlatego niezwykle ważne jest, aby nieustannie podnosić swoją świadomość w zakresie cyberbezpieczeństwa i być zawsze o krok przed potencjalnymi zagrożeniami.

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: