Europa w obliczu nowego wariantu wirusa
Fala omikronowa jest zupełnie inna niż pozostałe fale, z którymi mieliśmy do czynienia. Na dzień dzisiejszy mamy potwierdzonych 966 przypadków w naszym kraju
– poinformował Waldemar Kraska na antenie Programu III Polskiego Radia
Były to dane, które dotyczyły środy. Wiceminister zdrowia wskazał również, że Omikron jest wykrywany w prawie 20% badanych próbek. Wyraził zaniepokojenie faktem, że nowy wariant wypiera – znaną już dobrze – Deltę. Zaznaczył, że taki scenariusz był do przewidzenia, biorąc pod uwagę sytuację, która ma miejsce na zachodzie Europy.
Jak odróżnić szczep Omikron od innych wariantów?
Wirusolodzy apelują, że jest to mutacja, która rozprzestrzenia się szybciej, iż dotychczas znane szczepy wirusa. W zestawieniu z wcześniej wykrytymi wariantami Covid-19, Omikron wywołuje mniej poważne objawy. Lekarze zwracają uwagę, że pacjenci zakażeni nową mutacją wirusa odczuwają jeden, wspólny symptom – drapanie w gardle. Natomiast poprzednie szczepy wywoływały bóle gardła. Najczęściej występującymi symptomami w przypadku zakażenia Omikronem, są:
- drapanie w gardle,
- nieżyt nosa,
- suchy kaszel,
- ból mięśni w dolnej części pleców.
Jednoczesne zakażenia Deltą i Omikronem…
Jakiś czas temu, służby medyczne w Hiszpanii potwierdziły na terenie kraju występowanie równoczesnych zakażeń dwoma wariantami koronawirusa: Omikronem i Deltą. Dlatego specjaliści rozpoczęli badanie niecodziennego zakażenia dwoma wariantami naraz – tak donosi Sara Quiros z Hiszpańskiego Towarzystwa Pneumonologicznego i Chirurgii Klatki Piersiowej. Ekspertka informuje, że przypadków „podwójnego zakażenia koronawirusem” jest obecnie niewiele na terenie Hiszpanii i odnotowano je – jak dotąd – tylko w północnej części kraju. Sara Quiros zaznacza, że wciąż jest zbyt wcześnie, aby wysnuwać konkretne wnioski na temat równoczesnych zakażeń Deltą i Omikronem.
Źródło: PAP, Program III Polskiego Radia
Czytaj też:
Autor: Zuzanna Bartus