W taki sposób pozbędziesz się ćmy bukszpanowej. To bardzo proste

Ćma bukszpanowa to uciążliwy szkodnik, który może narobić nam kłopotów. Jak uchronić rośliny przed tym owadem? Jest na to kilka prostych sposobów.

fot. Shutterstock

Ćma bukszpanowa – jak rozpoznać?

Ćma bukszpanowa to motyl z rodziny wachlarzykowatych. Pochodzi z Azji, a w Europie jest gatunkiem inwazyjnym, co oznacza, że stanowi zagrożenie dla tutejszego ekosystemu. W Polsce po raz pierwszy zaobserwowano go w 2012 roku. Larwy owada mają do 44 milimetrów długości, mają zielonkawe zabarwienie z brązowymi liniami. Poczwarki osiągają do 2 centymetrów i mają ciemne paski na grzbietowej powierzchni ciała. Dorosła postać ćmy bukszpanowej posiada skrzydła o rozpiętości ok. 40 mm. To największy w Europie przedstawiciel rodziny wachlarzykowatych. Owad ma dwie formy barwne: białe z brązową obwódką skrzydeł i w całości jasnobrązowe z fioletowym połyskiem. Aktywność dorosłych osobników następuje zwykle od końca maja do września, czasami do października.

Najbardziej szkodliwe są larwy. To one żywią się liśćmi bukszpanu. Warto wiedzieć, że najmłodsze żerują tylko na górnych częściach liścia, a starsze zjadają je w całości, pochłaniając nawet młode pędy. Jeśli na roślinie żeruje ćma bukszpanowa, zauważymy zielone grudki (odchody) przyklejone to cienkich pajęczyn.

Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej?

Na szczęście istnieją sposoby na pozbycie się ćmy bukszpanowej:

Dzięki tym sposobom z dużym prawdopodobieństwem pozbędziesz się ćmy bukszpanowej. Warto je wypróbować, zanim sięgniesz po mocne środki chemiczne. 

Autor: Hubert Drabik

Komentarze