Rozciągnik mchuś (Marpissa muscosa)
Ten uroczy, mały pająk zawdzięcza swoją nazwę przede wszystkim budowie ciała. Jest bowiem jednych z największych przedstawicieli skakunowatych w Europie środkowej. Osiąga długość do 11 mm. Można go spotkać zazwyczaj na pniu sosen.
Nasosznik trzęś (Pholcus phalangioides)
Bardzo często widywany w mieszkaniach i piwnicach. Skąd wzięła się ta niezwykła nazwa gatunku? Podczas niebezpieczeństwa zaczynają bardzo szybko trząść całym ciałem, by zmylić swoje położenie potencjalnemu napastnikowi.
Dryguś zmienny (Aelurillus v-insignitus)
Często można go spotkać w polskich lasach, jednak tylko bardzo czujne oko może go wychwycić. Jego wielkość nie przekracza bowiem 8 mm.
Zyzuś tłuścioch (Steatoda bipunctata)
Ten niewielki pająk nazywany jest też fałszywą czarną wdową. Jego nazwa wydaje się oczywista… Ma całkiem pokaźny odwłok. Ukąszenie tego niepozornego malucha może powodować spora i bolesną opuchliznę! W naszym kraju żyje pięć przedstawicieli tego rodzaju.
Lśniś nawapnik (Heliophanus aeneus)
Nazwa tego malutkiego pająka nie wzięła się bez powodu. Ma czarne ciało z imponującym, metalicznym odwłokiem o połysku w kolorze zielonym lub miedzianym. Bardzo rzadko spotykany w Polsce.
Strojniś nadobny (Philaeus chrysops)
Jest jednym z największych przedstawicieli skakunowatych w naszym kraju. Maksymalnie długość samicy może wynieść do ok. 12 cm. Jednak to dzięki samcom wzięła się ta urocza nazwa. Posiadają bowiem bardzo ciekawą kolorystykę, ceglastoczerwoną.
Autor: Urszula Głowiś