W polskiej tradycji podczas Świąt Wielkanocnych po rezurekcji rodziny zasiadają do uroczystego posiłku. Śniadanie Wielkanocne zaczyna się od złożenia życzeń i podzieleniem się jajkiem - symbolem życia. Na ozdobionych stołach powinny znaleźć się jajka, wędliny, wielkanocne baby czy mazurki.
Na śniadaniu wielkanocnym nie może zabraknąć przede wszystkim białego barszczu, żurku z białą kiełbasy i jajem. Dodatkowo powinniśmy skosztować pasztetu, pieczonego mięsa, kiełbasy, boczku – głównie z wieprzowiny, która uosabia sytość. Naszym obowiązkiem jest zjedzenie jajka w wszelkiej rozmaitości (faszerowane, na miękko, twardo z dodatkiem majonezu, sosu chrzanowego czy tatarskiego).
Możemy także zaserwować przystawki takie jak: śledziki, sałatki jarzynowe, galaretki drobione czy ryba faszerowana w galarecie. Do niech podajemy głównie chrzan, który symbolizuje łzy Chrystusa czy rzeżuchę – znak nowego życia. Popularnymi ciastami na deser są: sernik, mazurki, keks z bakaliami i orzechami, które symbolizują dostatek.
Autor: Katarzyna Dorda