Wielkanoc 2020. Dlaczego jest świętem ruchomym? Jak wyznacza się datę Wielkanocy?

W tym roku Wielkanoc przypadła na pierwszą połowę kwietnia, jednak nie zawsze tak jest. Dlaczego data świąt wielkanocnych się zmienia i jak się ją wyznacza? Sprawdźcie, czemu Wielkanoc to święto ruchome!

Wielkanoc 2020. Jak wypada?

Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan, którzy wspominają wówczas: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to bardzo ważny czas w kalendarzu liturgicznym Kościoła rzymskokatolickiego, ponieważ ukazuje zwycięstwo życia nad śmiercią. Co ciekawe, święta wielkanocne nie mają stałej daty i rokrocznie wypadają w innych terminach. Dlaczego się tak dzieje i jak wyznacza się datę Wielkanocy?

Wielkanoc 2020. Jak ustala się datę świąt?

Okazuje się, że wbrew pozorom sprawa jest bardzo prosta. Przyjmuje się bowiem, iż Wielkanoc wypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, czyli po 21 marca. Zależność ta została przyjęta w 325 roku podczas soboru nicejskiego. Z tego wynika, że Wielkanoc może wypaść w okresie między 22 marca a 25 kwietnia. W tym roku Wielka Niedziela przypada więc na 12 kwietnia.

Dlaczego data Wielkanocy jest zmienna?

Dlaczego nie ma jednej daty Wielkanocy? Problem z ustaleniem jednej daty wynika z różnic w Ewangeliach. Według apostołów: Łukasza, Marka i Mateusza, ukrzyżowanie Jezusa miało miejsce następnego dnia po święcie Paschy. Ewangelista Jan z kolei twierdził, że doszło do tego właśnie w dniu święta paschy. Dodatkowo, poprzez żydowski system liczenia dnia – od zachodu do zachodu słońca – pojawiły się też nieścisłości w konkretnej dacie. Kościół wschodni opowiadał się za jedną opcją, a zachodnie za inną. Przyjęto więc założenia soboru nicejskiego, a tak ustalana data Wielkanocy stanowi podstawę do wyznaczenia innych ruchomych świąt, aż do Bożego Ciała.




Autor: Sabina Obajtek

Komentarze
Czytaj jeszcze: