Wielka Sobota, 3. dzień Triduum Paschalnego – co to za święto?
Wielka Sobota jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez chrześcijan. To nie tylko ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, ale również koniec rozpoczętego w Wielki Czwartek Triduum Paschalnego, czyli czasu wspominania śmierci Chrystusa na krzyżu i oczekiwania na jego zmartwychwstanie. W tym roku Wielka Sobota przypada na 16 kwietnia. Tuż po niej rozpoczyna się Wielkanoc, którą obchodzi się w niedzielę. To właśnie w ostatni dzień tygodnia Jezus zmartwychwstał i wstąpił do niebios.
Wielka Sobota – czy udział w mszy świętej jest obowiązkowy?
Wielu chrześcijan zastanawia się, czy w Wielką Sobotę powinni uczestniczyć w mszy świętej. Zgodnie z kalendarzem świąt nakazanych, wierni nie są zobowiązani w tym dniu do uczestnictwa w liturgii. Zresztą wtedy w kościołach nie odprawia się mszy świętych. To czas, w którym wierni nawiedzają Groby Pańskie i przynoszą do świątyń pokarmy do poświęcenia. Wieczorem odbywa się natomiast liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie której odmawiane są przyrzeczenia chrzcielne. Do kościoła wierni powinni udać się w Wielkanoc, która jest najważniejszym dniem dla chrześcijan oraz świętem nakazanym.
Wielka Sobota – święconki. Czy znasz znaczenie pokarmów?
Wielka Sobota kojarzy się nam głównie ze święceniem pokarmów, które przynosimy do kościoła w specjalnie przygotowanych święconkach. W koszyczku wielkanocnym możemy znaleźć m.in. jajka, chleb, baranka, wędliny, babkę wielkanocną i chrzan. Każda z tych potraw ma swoje znacznie. Co symbolizują poszczególne z nich i co powinno znaleźć się w święconce? Możesz dowiedzieć się tego z naszego artykułu:
Autor: Hubert Wiączkowski