Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to wyjątkowe dni dla katolików. Co oznaczają?

Triduum Paschalne to ważny czas dla katolików; stąd też w kościołach można dostrzec spore zmiany. O czym dokładnie mowa? Jak wierni obchodzą Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielką Sobotę? Sprawdźcie!

Triduum Paschalne – co to? W jakie dni wypada? Ile trwa?

Wielki Czwartek w tym roku wypada 14 kwietnia, co oznacza, że właśnie dziś rozpoczyna się Triduum Paschalne. Czym jest? To najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym dla katolików, którzy w tych dniach wspominają mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu. Celebracja misterium paschalnego rozpoczyna się wieczorną mszą świętą właśnie w Wielki Czwartek.
W jakie dni obchodzone jest Triduum Paschalne? To:

W 2022 roku Triduum Paschalne przypada więc na 14, 15 i 16 kwietnia.

Wielki Czwartek. Czy trzeba iść do kościoła?

Wielki Czwartek to dzień Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia Eucharystii. W godzinach przedpołudniowych w każdym kościele katedralnym odprawiona zostanie tzw. Msza Krzyżma, podczas której kapłani odnawiają swoje przyrzeczenia, a biskupi święcą oleje potrzebne do udzielania sakramentów. Wieczorem odprawiana jest uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej. W tym czasie ma miejsce obrzęd obmycia nóg, przypominający o wydarzeniach, które miały miejsce w Wieczerniku; wówczas Chrystus umył nogi Apostołom. Tuż po uroczystej liturgii Najświętszy Sakrament jest przenoszony do tzw. kaplicy przechowania (ciemnicy), gdzie odbywa się adoracja upamiętniająca modlitwę Chrystusa w Ogrójcu.

Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła?

Nie jest to święto nakazane, więc nie ma obowiązku uczestnictwa we mszy świętej. Wiele osób udaje się jednak do kościołów, by – biorąc udział w odprawianych tego dnia nabożeństwach – odpowiednio przygotować się do obchodów Wielkiej Nocy.

Wielki Piątek. Czy obowiązuje post?

Wielki Piątek to drugi dzień Triduum Paschalnego, w którym wierni wspominają męczeńską śmierć Chrystusa na krzyżu. Tego dnia w kościołach nie odprawia się mszy świętych, a wieczorem odbywa się liturgia Męki Pańskiej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły: jakościowy i ilościowy. Oznacza to, że wówczas należy powstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych, a także ograniczyć liczbę posiłków do trzech.

Wielka Sobota. Święcenie pokarmów

Wielka Sobota to czas, w którym także nie są odprawiane msze święte. Wierni nawiedzają Groby Pańskie, a także przynoszą do poświęcenia pokarmy; w wielkanocnych koszyczkach znajdują się m.in.: jajka, chleb, masło, wędlina, sól, baranek wielkanocny, babka wielkanocna oraz chrzan. Wieczorem odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej, podczas której odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne.

Autor: Sabina Obajtek

Komentarze
Czytaj jeszcze: