Triduum Paschalne. Czym jest?
Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym; w tym czasie wierni wspominają: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „triduum”, co oznacza właśnie „trzy dni”:
- Wielki Czwartek: wówczas celebruje się Mszę Wieczerzy Pańskiej,
- Wielki Piątek: z liturgią Męki Pańskiej,
- Wielka Sobota: trwanie przy grobie Pańskim.
Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kiedy wierni biorą udział we Mszy Wieczerzy Pańskiej. Tego dnia kościół wspomina ustanowienie sakramentów: kapłaństwa oraz Eucharystii.
W Wielki Piątek w kościołach nie odprawia się mszy świętej. Na pamiątkę męki i śmierci wspomina się te wydarzenia, rozważając drogę krzyżową. Najważniejszym momentem tego dnia jest liturgia Męki Pańskiej, podczas której adorowane jest drzewo krzyża.
Wielka Sobota to czas, w której Kościół trwa przy grobie Pańskim. Tego dnia w kościołach także nie odprawia się mszy, a wierni święcą pokarmy. Wieczorem w świątyniach ma miejsce liturgia Wigilii Paschalnej, która jest zaliczana do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Należy pamiętać, iż w tym roku – z powodu pandemii koronawirusa – uczestnictwo we wspomnianych nabożeństwach w kościołach jest mocno utrudnione; w kościołach może przebywać jedynie 5 osób – także w Niedzielę Wielkanocną. Warto więc odpowiednio wcześniej sprawdzić godziny transmisji nabożeństw w Internecie, a także w telewizji.
Wielki Piątek 2020. Droga krzyżowa i liturgia Męki Pańskiej. Transmisja online i w TV
W tym roku transmisja liturgii Męki Pańskiej z wielu kościołów będzie dostępna w Internecie. Gdzie więc oglądać liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek?
Liturgia Męki Pańskiej w Internecie:
- Archikatedra Warszawska, godz. 17:00
Autor: Sabina Obajtek