Co w Polsce? "Na dziś, nie ma takiego planu"
Polski resort zdrowia zapowiadał jakiś czas temu, że na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie, będzie można w reżimie sanitarnym [z limitem do 100 osób] celebrować nadejście nowego roku. Wojciech Andrusiewicz tłumaczył, że zgodnie z zapowiedziami 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 zabawy w tego typu lokalach nie będą zakazane. Zakazów […] nie stosuje się do działalności określonej w tych przepisach wykonywanej w dniach 31 grudnia 2021 r. i 1 stycznia 2022 r., pod warunkiem że w pomieszczeniu, w którym jest prowadzona tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób – czytamy w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2021 r. Pytany o plany dot. wprowadzenia nowych obostrzeń i tego, czy na Sylwestra jeszcze się coś zmieni podkreśla, że „na dziś, nie ma takiego planu”.
Na dzień dzisiejszy widzimy, że mimo rosnącego zakażenia wariantem omikron, po świętach liczby zakażonych nie zaczynają dynamicznie rosnąć. Więc na dziś, podkreślam na dziś, nie planujemy wprowadzenia obostrzeń w tym tygodniu – zaznacza.
Austria. Całonocne zabawy sylwestrowe w restauracjach i barach nie będą możliwe
Jak podaje Polska Agencja Prasowa, od 27 grudnia 2021 roku w Austrii ponownie wprowadzono zaostrzone restrykcje sanitarne w związku z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19. Za większość (ponad 50 proc.) nowych infekcji wykrytych na terenie Wiednia ma odpowiadać wariant Omikron. W związku z tym władze podjęły decyzję o zastosowaniu surowych środków zwalczania rosnących zakażeń. Ustaliły m.in. godzinę policyjną dla gastronomii i barów hotelowych. Od 22.00 nie można korzystać z tego typu lokali. I choć wcześniej takie rozwiązanie wykluczano, całonocne zabawy w miejscach oferujących usługi gastronomiczne nie będą możliwe również w noc sylwestrową.
W Austrii w imprezach masowych do 1000 osób uczestniczyć mogą osoby, które wykonają test PCR najpóźniej na 72 godziny przed planowanym wydarzeniem. W przypadku zabaw, w których udział będzie brało do 2000 osób, ich uczestnicy muszą należeć nie tylko do grupy G2, ale dodatkowo być zaszczepieni dawką przypominającą – informuje PAP. W rodzinnych uroczystościach brać udział może do 25 osób, a osoby te są zaszczepione lub przechorowały COVID-19.
Źródło: PAP / Joanna Potocka/RMF24
Autor: Małgorzata Durmaj