Ostrzeżenia pierwszego stopnia
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia meteorologiczne dla powiatów: piskiego, ełckiego, oleckiego, giżyckiego, węgorzewskiego, gołdapskiego w województwie warmińsko-mazurskiego oraz dla województwa podlaskiego. Alerty pierwszego stopnia dotyczą przymrozków.
Synoptycy prognozują spadek temperatury powietrza do około 4°C, lokalnie przy gruncie do -2°C. Żółte ostrzeżenia mają obowiązywać od 23.05.2022 od godz. 23:00 do 24.05.2022 do godz. 7:00. IMGW-PIB publikuje w mediach społecznościowych wpisy, w których odnosi się do bieżącej sytuacji pogodowej w kraju.
Prognoza zagrożeń
Prognoza zagrożeń meteo na wtorek, tj. 24.04.2022, zakłada występowanie burz z opadami deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm lub porywami wiatru o prędkości 70-90 km/h na terenach:
- województwa zachodnio-pomorskiego (burze z gradem);
- województwa łódzkiego;
- województwa opolskiego;
- województwa śląskiego;
- województwa wielkopolskiego;
- powiatów: strzelecko-drezdeneckiego, gorzowskiego, Gorzowa Wielkopolskiego, sulęcińskiego, międzyrzeckiego, świebodzińskiego w województwie lubuskim;
- powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego, strzelińskiego, dzierżoniowskiego, wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, karkonoskiego, Jeleniej Góry, świdnickiego, jaworskiego, średzkiego, wrocławskiego, Wrocławia, trzebnickiego, milickiego, oleśnickiego, oławskiego w województwie dolnośląskim.
Synoptycy prognozują wydanie ostrzeżeń pierwszego i drugiego stopnia.
Susza hydrologiczna
Ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną, przejawiającą się długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach, obowiązują do odwołania na obszarach: zlewni dopływów Warty od Wełny do Noteci (lubuskie, wielkopolskie), zlewnia Iny i Płoni (zachodniopomorskie), przyrzecza Warty dolnej od Noteci do ujścia (lubuskie, zachodniopomorskie), zlewni Kanału Mosińskiego (wielkopolskie), zlewni Czerna Wielka (dolnośląskie, lubuskie), zlewni górnej Warty z Liswartą (łódzkie, opolskie, śląskie), zlewni Przemszy i przyrzecza Wisły (małopolskie, śląskie).
Źródło: IMGW-PIB
Autor: Małgorzata Durmaj