Wywieszasz flagę na Święto Niepodległości? Musisz pamiętać o tych zasadach

Wielu z nas planuje wywiesić flagę państwową z okazji Święta Niepodległości. Trzeba jednak pamiętać, że symbolowi narodowemu musimy okazywać odpowiedni szacunek. W przeciwnym razie mogą nam grozić konsekwencje.

Święto Niepodległości. Chcesz wywiesić flagę przed domem? O tym musisz pamiętać

Wielu z nas chętnie wywiesza flagę państwową na swoim domu przy okazji ważnych świąt, takich jak: 2 maja (Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej) czy 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości). Jeśli chcemy wywiesić flagę na naszej posesji lub w mieszkaniu, musimy pamiętać o kilku zasadach postępowania z tym symbolem państwa. W przeciwnym razie grozi nam grzywna.

Święto Niepodległości. Jak poprawnie wywiesić flagę na 11 listopada?

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji można znaleźć miniprzewodnik "Biało-Czerwona". Pojawia się w nim informacja, że każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie i na balkonie swojego mieszkania. Przy publicznym eksponowaniu flagi trzeba jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach

Najczęściej flaga jest eksponowana na drzewcu drewnianym lub metalowym. Szerokość takiej flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce są umieszczane w uchwycie pod kątem ok. 45 stopni od ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie

– czytamy w miniprzewodniku "Biało-Czerwona".

Flaga państwowa musi mieć czyste i czytelne barwy. Nie może też być pomięta lub postrzępiona. Symbol państwowy nie powinien być wywieszany w deszczowe dni i przy bardzo silnym wietrze. W przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych flagę należy jak najszybciej zdjąć. Ponadto symbol nigdy nie może dotykać podłogi, ziemi, bruku lub wody.

Święto Niepodległości. Co grozi za niepoprawne wywieszenie flagi?

Wszystko zależy od tego, jak zostanie to zinterpretowane. W Kodeksie wykroczeń znajduje się przepis, który przewiduje karę za nieodpowiednie zachowanie wobec symboli narodowych.

§ 1.Kto w miejscu publicznym demonstracyjnie okazuje lekceważenie Narodowi Polskiemu, Rzeczypospolitej Polskiej lub jej konstytucyjnym organom, podlega karze aresztu albo grzywny.

§ 2.Tej samej karze podlega, kto narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej

– czytamy w art. 49 Kodeksu wykroczeń.

W Kodeksie karnym zdefiniowano także przestępstwo znieważenia, niszczenia i uszkadzania symboli państwowych. Temu, kto je popełni, grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku

 podano w art. 137 Kodeksu karnego.

Święto Niepodległości wypada w najbliższy piątek. 11 listopada będzie dniem ustawowo wolnym od pracy.

11 listopada na wielu budynkach zagoszczą flagi Polski, fot. Shutterstock

Autor: Hubert Wiączkowski

Komentarze
Czytaj jeszcze: