Przemysław Babiarz o przygotowaniach do komentowania wydarzeń sportowych
Przy okazji wywiadu udzielonego Faktowi po aferze komentatorskiej Przemysław Babiarz opowiedział, w jaki sposób przygotowuje się zwykle do relacjonowania wydarzeń sportowych. Znany z precyzyjnych i emocjonujących relacji, dziennikarz zdradza, że kluczem do jego sukcesu jest pasja oraz ogromna wiedza na temat sportowców i dyscyplin, które komentuje.
Przede wszystkim zawsze staram się trzymać faktów. Przygotowując się do transmisji, gromadzę bardzo dużą liczbę informacji o wszystkich sportowcach, a także o historii danej dyscypliny — lekkiej atletyki czy pływania. W czasie samej transmisji bazuję jednak na tym ogromie wiedzy, którą przez lata pracy udało mi się zgromadzić. Ta wiedza wynika z pasji. Bo jak człowiek się czymś pasjonuje, to łatwo zapamiętuje. Jeżeli próbujemy się czego nauczyć bez stosunku emocjonalnego, to nam to nie wejdzie do głowy - powiedział dziennikarz w Fakcie.
Babiarz podkreśla również rolę intuicji i doświadczenia, które pozwalają mu tworzyć hipotezy dotyczące przebiegu konkurencji.
Przed każdą transmisją staram się więc postawić sobie hipotezy dotyczące poszczególnych konkurencji. Na przykład podczas biegów eliminacyjnych można zaobserwować, że ktoś jej faworytem, a ktoś jego największym rywalem. I postawić tezę, że rywalizacja tych osób będzie najbardziej wyrazista.
Potem w trakcie biegu to się potwierdza lub nie. Często też na podstawie obserwowania stylu biegania, np. rozkładu tempa w biegu lekkoatletycznym, doszukuję się taktyki danego zawodnika. Im jestem starszy, tym częściej trafiam. Ale oczywiście bywa, że mylę się i następują wydarzenia zaskakujące, które tym moim hipotezom zaprzeczają - opisuje Babiarz w Fakcie.
Afera komentatorska zakończona
Wczoraj TVP wydało oświadczenie, w którym poinformowano, że Przemysław Babiarz wraca do komentowania Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Dziennikarz został wcześniej odsunięty od pełnienia tej funkcji po tym, jak w trakcie ceremonii otwarcia Olimpiady 2024, odnosząc się do puszczonego utworu Johna Lennona „Imagine” powiedział:
Świat bez nieba, narodów, religii i to jest wizja tego pokoju, który wszystkich ma ogarnąć. To jest wizja komunizmu, niestety.
Jego wypowiedź przez część odbiorców została uznana za skandaliczną, co spowodowało konsekwencje w postaci zawieszenia w roli komentatora IO w Paryżu na kilka dni.
Autor: Magdalena Łoboda