Zespół NASA przeszedł sam siebie? Niewiarygodne, co wyhodował w glebie z Księżyca [FOTO]

To naprawdę niezwykłe, jak natura potrafi zaskoczyć człowieka! Naukowcom z NASA udało się po raz pierwszy wyhodować rośliny w próbkach materiału z powierzchni Księżyca, znanego jako regolit. Uczeni mówią o kolosalnym przełomie w eksploracji Srebrnego Globu. To już nie są kadry z filmu science fiction!

Niewiarygodne, co wyhodował w glebie z Księżyca

We wczesnych dniach „ery kosmicznej” astronauci z misji Apollo zebrali regolit, czyli księżycową glebę i przywieźli ją na Ziemię, gdzie można było te próbki zbadać za pomocą najnowocześniejszego sprzętu. Co ważne, zachowano część materiału dla przyszłych pokoleń, które dzięki bardziej zaawansowanej technologii, dokonają jeszcze ważniejszych odkryć. Tak oto pięćdziesiąt lat później zespół NASA Artemis wykorzystał próbki zebrane podczas misji Apollo 11, 12 i 17. Naukowcy pomyślnie zaczęli uprawiać w ubogim w składniki odżywcze regolicie rośliny.

Zespół NASA przeszedł sam siebie?

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Floryda wraz z innymi badaczami zaczęli od dwóch pytań: czy rośliny mogą rosnąć w regolicie, a po drugie, w jaki sposób może to pomóc ludziom w dłuższym przebywaniu na Księżycu? Uczeni zaznają już odpowiedź na pierwsze pytanie. Wiadomo, że rośliny są w stanie rosnąć w księżycowej glebie. Odpowiedź na drugie pytanie jest bardziej złożona, ale zespół NASA ma nadzieję, że torując drogę przyszłym astronautom, pewnego dnia uda się wyhodować na Księżycu więcej roślin bogatych w składniki odżywcze. W ten sposób odnaleziono, by sposób na rozwój człowieka w kosmosie.

Byliśmy zdumieni. Zupełnie się tego nie spodziewaliśmy. Był to jasny dowód na to, że gleba księżycowa nie zakłóca sygnałów związanych z kiełkowaniem
– zaznaczyła dr Anna-Lisa Paul.

Jakie są rośliny wyhodowane w regolicie?

Istnieją pewne różnice między roślinami, które wykiełkowały w glebie ziemskiej, a księżycowej. Sadzonki wyhodowane w regolicie są mniejsze i zdecydowanie wolniej rosną. Zaobserwowano też, że niektóre z nich miały nieco odmienny kolor. Świadczy to o tym, że rośliny te próbowały poradzić sobie w skrajnie nieprzyjaznych warunkach. Naukowcy mówią, że na przykład rzodkiewki postrzegają regolit jako środowisko „stresujące”, co wpływa na ich prawidłowy rozwój. Mimo to, zespół NASA jest niezwykle dumny ze swego osiągnięcia, gdyż daje mu to szanse na przyszłość. Przede wszystkim, otrzymał on odpowiedź na pytanie, które naukowcy zadawali sobie od dziesięcioleci: czy w ogóle w glebie księżycowej mogą rosnąć rośliny?     

Źródło: NASA, Uniwersytet Stanu Floryda

Czytaj też:

Autor: Zuzanna Bartus

Komentarze
Czytaj jeszcze: