Zmarł znany i ceniony aktor Ignacy Gogolewski. "Żegnaj, dziękujemy za wszystko"

Aktor znany z "Chłopów", "Wyklętego", "Mistrza" i "Bolesława Śmiełageo" zmarł 15.05.2022 roku. Smutne informacje przekazują m.in. aktorka Krystyna Janda oraz Związek Artystów Scen Polskich. "Z przykrością informujemy, że dziś rano odszedł Ignacy Gogolewski" - czytamy.

"Ignacy Gogolewski odszedł dziś rano"

Aktor, scenarzysta, reżyser i dyrektor teatrów zmarł w niedzielę, tj. w dn. 15.05.2022, w godzinach porannych. O śmierci artysty poinformowała Krystyna Janda. Smutne wiadomości przekazał na swoim profilu w mediach społecznościowych Związek Artystów Scen Polskich. Odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Odznaką 1000-lecia Państwa Polskiego, Medalem 30-lecia PRL, Medalem 40-lecia PRL, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Osterwy z okazji obchodów 109. rocznicy otwarcia gmachu Teatru im. Osterwy w Lublinie, Krzyżem Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi w pracy artystycznej, za osiągnięcia w działalności na rzecz rozwoju kultury", Ignacy Gogolewski zmarł w wieku 90 lat.

Ignacy Gogolewski odszedł dziś rano. Żegnaj, dziękujemy za wszystko – wskazuje Janda.

Z przykrością informujemy, że dziś rano odszedł Ignacy Gogolewski, aktor, reżyser, scenarzysta, dyrektor teatrów, Prezes ZASP w latach 2005-2006, Honorowy Przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych SPATiF-ZASP, a przede wszystkim wspaniały Człowiek..

Krzysztof Głogowski napisał kiedyś: „Sukces jego aktorstwa polega na znakomitym portretowaniu rozdarć wewnętrznych człowieka. Stąd powodzenie nie tylko w tworzeniu scenicznych czy telewizyjno-filmowych postaci z kart Mickiewicza, Słowackiego, Puszkina, Szekspira czy Dostojewskiego. Sukces Antka Boryny w ‘Chłopach’ również na tej właściwości się zasadza. (…) Drugą dominantą jest głos i doskonałe wyczulenie na frazę muzyczną wypowiadanego słowa. Pozwalają one artyście wydobyć całą barwę i piękno wypowiedzi” (Krzysztof Głogowski, “Mistrz poetyckiego tonu”, “Kierunki” nr 50/1987).

Ogromny żal...[*] – dodaje ZASP.

Kariera na aktorskiej scenie

Aktor, urodzony 17 czerwca 1931 roku, ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Występował w produkcjach, takich jak: "Stawka większa niż życie", "Wyklęty", "Trudna miłość", "Chłopi", "Dom świętego Kazimierza", "Magiczne ognie", "Bolesław Śmiały", "Jowita", "Kwestia wyboru", "Spotkanie na Atlantyku", "Polonia Restituta", "Zamach stanu", "A żyć trzeba dalej", "Czarna plaża", "Lekarze", "Na dobre i na złe" i in. Pojawiał się w wielu spektaklach oraz widowiskach telewizyjnych.

W trakcie swojej kariery na scenie związany był z teatrami: Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Dramatycznym w Warszawie, Teatrem Śląskim w Katowicach, Teatrem im. Osterwy w Lublinie, Teatrem Rozmaitości w Warszawie (jako dyrektor naczelny i artystyczny). Wielokrotnie nagradzany i odznaczany artysta w 1983 roku został członkiem Rady Krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego, w 1986 był członkiem Narodowej Rady Kultury. 

Autor: Małgorzata Durmaj

Komentarze
Czytaj jeszcze: