Jak kobieta zakaziła się?
Symptomy choroby odnotowano 17 listopada u mieszkanki miasta Zigong w Syczuanie. Cztery dni później kobieta trafiła do szpitala. Natomiast zmarła 23 listopada – tak głosi komunikat opublikowany na stronie internetowej urzędu zdrowia w półautonomicznym regionie Makau. Podobno, nim kobieta zachorowała, miała kontakt z martwym drobiem.
Gdzie jeszcze wykryto zakażenia ptasią grypą?
Wśród uczonych w Chinach narodziła się obawa, że krążący wariant wirusa ewoluował i stał się bardziej zakaźny dla człowieka. Wykryto w Chinach znaczny wzrost infekcji ptasią grypą H5N6 u ludzi – te dane odnoszą się jedynie do tego roku. Łącznie odnotowano 26 zgłoszeń dotyczących ptasiej grypy. Właśnie większość z nich została potwierdzona w Syczuanie, jak również w sąsiednim mieście Chongqing oraz w prowincjach Guangdong, Anhui i Hunan.
Co wiadomo o ptasiej grypie w Chinach?
H5N6, to jeden z wirusów posiadających zdolność do przechodzenia ze zwierząt na ludzi. Jest podtypem wirusa grypy typu A, uznawany za „nowy dla człowieka” i jednocześnie….
[...] mający potencjał, by stać się zagrożeniem pandemicznym
– wynika z raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób
Od 2014 roku do 6 kwietnia 2020 roku władze Chin i Laosu poinformowały o łącznej liczbie 32 przypadków zakażenia wirusem A (H5N6). Zmarło 17 pacjentów, wiadomo, że wszyscy mieli styczność z żywym drobiem, prócz pięciu osób, których źródła zakażenia nie ujawniono w raporcie ECDC.
Źródło: PAP, Reuters
Czytaj też:
Autor: Zuzanna Bartus