"Rel" zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2023
Zakończył się plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Najwięcej głosów internautów zdobyło "rel". Co oznacza? Używamy go najczęściej wtedy, kiedy chcemy zgodzić się z tym, co przed chwilą zostało powiedziane. Fenomen słowa wytłumaczyła prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jednocześnie przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowego Słowa Roku:
Zwycięskie słowo "rel" jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego "relatable", "czyli możliwy do powiązania z czymś", jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń, jak: "zgadzam się z tobą", "czuję tak samo", "potwierdzam", "racja", i w końcu — jest bardzo popularne wśród młodzieży.
Osoby, które zgłaszały "rel" do plebiscytu, często kojarzyły je z takimi wyrażeniami: "czuję tak samo", "potwierdzam", "zgadzam się z tym".
"Sigma", "oporowo", "oddaje"
Słowo "sigma" zdobyło drugie miejsce w tegorocznym plebiscycie. Oznacza ono osobę silną, odnoszącą sukcesy i wzbudzającą szacunek, ale jednocześnie taką, która nie szuka pochwał, sławy i władzy.
Na trzecim miejscu znalazło się "oporowo". Dobrze jest kojarzyć je ze znanymi już "do oporu" i "w opór". Bo laureat tegorocznego ostatniego miejsca podium oznacza "intensywnie", "mocno" i "dużo".
Jury plebiscytu wyróżniło jeszcze słowo "oddaje". O ile dobrze je znamy, bo przecież istnieje w języku już długo, o tyle w slangu młodzieżowym zyskało nowe znaczenie. Jakie? Jeśli coś "oddaje", to znaczy, że się opłaca, ale też, że zwraca włożony w to wysiłek. Profesorka Wileczek tłumaczy:
"Oddawać" mogą nowe spodnie, bluza, ale też kebab czy utwór muzyczny.
Ekspertka podpowiada, że słowo "oddaje" można kojarzyć z "siadło" lub "weszło".
Autor: Hubert Drabik