Napoje gazowane w butelkach
To jedna z tych rzeczy, o której zapominamy najczęściej, gdy wysiadamy z samochodu. Zostawienie napoju gazowanego w aucie podczas mrozu może skończyć się dla kierowcy niemiłą niespodzianką. Gdy temperatura spada poniżej zera, napój zaczyna zamarzać i zwiększać swoją objętość. W wielu przypadkach może dojść do rozsadzenia butelki i zalania tapicerki pojazdu.
Leki
W ulotkach dołączanych do opakowań leków znajduje się informacja o zakresie temperatur, w których mogą być przechowywane. Jeśli we wnętrzu auta utrzyma się ujemna temperatura, to pozostawione tam na dłuższy czas medykamenty mogą stracić swoje lecznicze właściwości. Co więcej, spożycie takich leków może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.
Sprzęt elektroniczny
Nigdy nie zostawiaj w samochodzie sprzętu elektronicznego, jeżeli na zewnątrz panuje mróz. W ten sposób ryzykujesz nie tylko zainteresowaniem złodziei, ale i uszkodzeniem urządzenia. Niskie temperatury negatywnie wpływają baterię, a tym samym na żywotność sprzętu. Warto pamiętać, żeby nie włączać urządzenia pozostawionego na zimnie od razu po powrocie do domu. Należy odczekać pewien czas przed uruchomieniem sprzętu, aby nie doprowadzić do zwarcia.
Jedzenie
Jedzenie powinno być zawsze przechowywane w odpowiedniej temperaturze. Jeśli zapomnimy wieczorem wyciągnąć z bagażnika siatkę z zakupami, to rano część znajdujących się w niej produktów będzie już do wyrzucenia. Przede wszystkim mowa tu o warzywach i owocach, które w niskich temperaturach tracą swoją jakość i przestają nadawać się do spożycia.
Mrożonki
Podobnie jest w przypadku mrożonek, które powinny jak najszybciej trafić ze sklepowej chłodni do domowego zamrażalnika. W innym wypadku, zwłaszcza jeśli ogrzewamy wnętrze samochodu, dochodzi do powolnego rozmrażania. Takich mrożonek absolutnie nie można ponownie zamrażać, ani tym bardziej spożywać. Warto pamiętać, że temperatura w samochodzie pozostawionym na mrozie może być wyższa niż w chłodni lub zamrażalce.
Tych rzeczy nigdy nie pozostawiaj w samochodzie, fot. Shutterstock
Autor: Hubert Wiączkowski