Chrabąszcz majowy – jak wygląda?
Chrabąszcz majowy to owad, który zdecydowanie nie należy do małych. Może osiągnąć nawet 4 cm długości, a jego skrzydła są naprawdę spore. To właśnie one wydają ten charakterystyczny, brzęczący dźwięk, niemożliwy do pomylenia z innym. Stworzenia te mają jeszcze jedną wizualną cechę – czułki, które przypominają małe rogi. Okres aktywności chrabąszcza majowego zaczyna się zwykle, jak wskazuje nazwa, w maju. Spotkać je można aż do czerwca. Warto wiedzieć, że rozwój tego owada od larwy aż po dorosłego osobnika trwa 3 lata.
Wygląd chrabąszcza majowego stał się tematem żartów. Znany jest internetowy mem, na którym owad z "uśmiechniętą twarzą" wypina jedno odnóże. Zupełnie, jakby kazał nam się oddalić. Obraz często jest podpisywany "ić stont".
Czy chrabąszcz majowy gryzie?
Zdecydowanie niemałą panikę wywoła chrabąszcz majowy, który w trakcie lotu wpadnie nam we włosy. Każdy, kto tego doświadczył wie, że nie jest to miłe doświadczenie. Jednak czy ten owad może nas świadomie zaatakować lub ugryźć? Nie – człowiek nie jest w zakresie jego żywieniowych zainteresowań. Nie oznacza to jednak, że jest zupełnie nieszkodliwy.
Chrabąszcz majowy składa jaja, z których wykluwają się pędraki. Te żarłoczne larwy potrafią naprawdę spustoszyć ogród – podgryzają korzenie i bulwy. To pozwala zaliczyć ten gatunek owada do szkodników szkółek, upraw i trawników.
Autor: Hubert Drabik